+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Doktorlar sezaryenin gerekliliğine neye dayanarak karar verir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Doktorlar sezaryenin gerekliliğine neye dayanarak karar verir
  Doktorlar sezaryenin gerekliliğine neye dayanarak karar verir

  Doktorlar sezaryenle doğum isterse, anne adayı ne yapmalı? Veya anne hangi doğum biçimini tercih etmeli? Sezaryenle doğumun ve normal doğumun riskleri nelerdir.

  Yanıt: Eskiden doğum sırasında ortaya çıkan problemler nedeniyle çok kadın ölürdü.. Eski filmleri anımsayanlar, kadınların doğum sırasında ölümlerinin, filmin dramatik kurgusunda çok önemli bir sahne olduğunu anımsar.. Tabii bir de verem!..

  Doğum her ne kadar doğal bir olaysa da, sorunları ortaya çıkabilir, nitekim dünyada yılda 500.000 kişi hamilelik sorunları sonucu doğum sırasında veya sonrasında kaybedilmektedir.. Annenin doğum sırasında yaşamını yitirmesi gelişmiş ülkelerde çok azalmış olsa da, normal doğumun başka sorunları da vardır: kanama, günlerce, aylarca devam eden sırt ağrıları ve idrar tutamama.. Ayrıca vajinal doğum bebekler için de zararlı olabilir. Bu, özellikle yaşlıca kadınlar için geçerlidir.

  Bunlar, sezaryen ile yapılan doğumlarda görülen artışın nedenlerinden bazılarıdır. 50 yıl önce ABD’de 50 bebekten biri ameliyatla alınıyordu. Bugün oran dörtte bire yükseldi. Bütün kalkınmış ülkelerde bu gelişme görülüyor.

  Fakat sezaryenle doğumların böylesine tırmanmasına karşı olanlar da var. Onlara göre,

  a) sezaryenli doğumlar büyük bir para gereksiz harcama;

  b) sezaryen doğumları çocuk için daha güvenli değil.

  Ne yapmalı?

  Kadınlar sezaryenle mi yoksa normal doğumla mı çocuğun dünyaya getirmesi konusunda nasıl karar almalı?

  Sorunun yanıtı kolay değil. Bebeği ameliyat ile almak, anneyi doğum sancılarından ve sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlardan kurtarır. Ayrıca doğum zamanına bebek değil, kendisi karar verme lüksüne sahiptir. Ancak ameliyat iyileşme sürecini uzatır. Sezaryen ameliyatı olan kadınlar birkaç hafta boyunca bebekten daha ağır nesneleri kaldıramaz ve araba kullanamaz. Vajinal doğum yapanlara göre bu kadınların daha uzun süre istirahat etmesi gerekir. Ağrıları dindirmek için aldıkları ilaçlar yorgunluk hissini daha da artırır. Güvenlik açısından konu daha da karmaşıktır.


  Ameliyat sorunlu hamileliklerde riskleri azaltır, ancak kimse tercihli sezaryenlerin etkisini tam olarak değerlendiremiyor. Vajinal olarak güvenli bir şekilde doğum yapabilecek bir kadınında sezaryen riskleri azaltır mı yükseltir mi? Tercihli sezaryen son yıllarda sık sık rastlanılan bir olay olduğu için etkileri konusunda kesin bir şey söylenemiyor. 2. Emine
  Devamlı Üye

  Sezaryenin gerekliliği anne de gelişen bir sorun yüzünden bu doğuma karar verilir. Çünkü normal doğum kadına zararlı olabilir. Doktor bir sorun bulmazsa zaten önermez.
+ Yorum Gönder