+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Sezaryenle doğumdan kaçının Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Sezaryenle doğumdan kaçının
  Sezaryenle doğumdan kaçının

  Sezaryenle doğumdan kaçının 1.jpg.


  Fransa'da hararetli bir tartışma başladı. Paris'teki Tenon Hastanesi Jinekoloji Servis Başkanı Dr. Serge,
  Uzan, kadınların doğum ağrısından kurtulabilmek için sezaryenle doğum yaptırmalarından kaçınmalarını istedi. Doktora göre bu yolla yapılan doğumlar kadınlarda kalp rahatsızlıklarının sebebi olduğu kadar, bebeklerin de yüzde 15 oranında ölüm riskini artırıyor. Açıklamalara göre özellikle taşradaki ufak hastanelerde doğumlar sezaryenle yapılmış ise büyük tehlikelerle dolu. Dr. Uzan, genç anne adaylarının yeterli bilgi eksikliğinden yararlanılarak yapılan sezaryenle doğumların adeta bir soygun unsuru haline getirildiğini de iddia ediyor. Zira bu yolla doğumların normal doğumlara oranla yüzde 200'e kadar daha pahalıya mal olduğunu ve gerek doktorların ameliyat giderleri, gerekse hastane masraflarının fakir ailelere altından kalkamayacakları yüklere sebep olduğunu bildiriyor.

  Yapılan bir inceleme sezarye,n
  doğumlarından sonra çocukların ve annenin bakım masraflarının yıkım olduğunu; ama buna rağmen doktorların ve hastanelerin bu konuda ısrarcı olduklarını ortaya koydu. Buna karşılık mesela Hollanda'da kadınların yüzde 30'unun hala evde doğumu tercih ettikleri anlaşıldı.

  Riskli Bir Operasyon; Sezeryan
  Amerikalı jinekologlar, sezeryanın bir “ameliyat” olduğunu vurgulayarak, normal doğumdan daha riskli olduğunu bildiriyorlar.

  Sezeryan ile yapılan doğumlar bir süre öncesine kadar zorunlu durumlarda bile çok nadir uygulanan bir yöntemdi. Fakat zamanla sezeryan ile yapılan doğumlar da hızlı bir şekilde artış gözlenmeye başladı.

  Amerikan Doğum Uzmanları ve Jinekologları Odası Dergisi’nin son sayısında, sezeryanla yapılan doğumların sıklığı ele alındı. Dergide, Oda sözcüsü Dr. Bruce Flamm'ın "Sarkaç tam aksi yöne kaydı. Hergün daha fazla kadın sezeryanla doğumu tercih ediyor. Tıp mesleği annenin doğum tercihlerine saygı duymaya devam etmesine karşın, hastanın tercihiyle yapılan sezeryan bizim için de kabul edilebilir bir seçenek,
  halini aldı" sözlerine yer verildi.

  Amerikan istatistikleri gösteriyor ki 1996 yılında, gerçekleştirilen operasyonların yüzde 20.7’sini sezeryan doğumlar oluşturuyor, uzmanlar bu rakamın 2002 yılında yüzde 30’ları bulacağını söylüyorlar.

  Makalede, doktorların bir kısmının sezeryan ile gerçekleştirilen doğumları, normal doğum yöntemiyle eşit tuttuğu fakat bazı doktorların da kesinlikle sezeryan doğuma karşı olduğu bildirilmiş.

  New York'ta bulunan Weill Cornell Tıp Üniversitesi'nde yardımcı profesör olarak görev yapan Dr. Caitlin Fiss'in, "Tercihli sezeryan bir ameliyattır ve buna nasıl bakarsanız bakın, vajinal doğuma göre her zaman daha fazla risk olacaktır. Bir hastayı hiç neden yokken bu risklerin öznesi yapmak kötü ilaç vermek gibidir. Bir doktor olarak benim ilk sorumluluğum 'zarar vermemek'tir ve gereksiz bir ameliyat zarar vermekle eş anlamlıdır" şeklindeki görüşlerini bildiriyor.

  Makalede, sezeryan ile yapılan doğumların kan kaybı, selviks enfeksiyonu, bacaklarda, selvikte veya akciğerlerde kan pıhtılaşması ile bağırsak ve mesanede incinme gibi riskler taşıdığına da yer verilmiş 2. Emine
  Devamlı Üye

  Sezaryen doğuma gerçekten lüzum yoksa ondan uzak durun çünkü beraberinde bir çok hastalığı ve tehlikeyi getirmekte. Bu bir çok uzman tarafından araştırılmıştır. Bebeğinizi ve kendinizi riske atmayın. Çünkü normal doğumdan daha çok risklidir.
+ Yorum Gönder