+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Suyun Oluşumu Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Suyun Oluşumu Hakkında Bilgiler
  Suyun Oluşumu hakkında bilgiler

  Suyun Oluşumu nasıl olur


  Yeryüzüne düşen yağış yoluyla oluşan sular, yağış esnasında daha yere ulaşmadan, arazi üzerinden akarken ve bitkiler tarafından alınıp terleme yolu ile dışarı çıkıp buharlaşır. Bu suyun kısa dolaşım yapması ve tekrar atmosfere dönmesi olayıdır.

  Aynı şekilde oluşan suların bir kısmı ise yüzeyde akar ve çeşitli akarsuları oluşturur. Diğer bir kısmı da yeraltına sızar; buralarda birikir ve yeraltısularını meydana getirir. Yeraltına sızan bu sular boşlukları ve çatlakları doldurur; bu boşluk ve çatlaklar boyunca derinlere kadar gider; ya da bir noktadan "Kaynak" şeklinde yeryüzüne yeniden çıkar, akarsulara, göllere veya denize boşalır. Bu yüzden su daha uzun yollu Büyük dolaşım yapmış olur. Suyun çeşitli şekillerde yapmış olduğu bu dolaşımlarına "Hidrolojik Dolaşım" adı verilir. Bu devam edegelen döngü, güneş kaynaklı ısı enerjisi ve yerçekimi ile oluşmaktadır.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Yeryüzünden yağış yoluyla deniz ve okyanusları oluşturan Su şeffaf bir renge sahiptir. Yaşamımız için çok önemli olan su birçok kimyasaldan geçerek bize sunulmaktadır.
+ Yorum Gönder