+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Kükürt oksidasyonu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Kükürt oksidasyonu
  Kükürt oksidasyonu


  Doğadaki bazı bakterilerin oksijenli ortamlarda yaşayabileceği gibi bazılarınında oksijensiz ortamda yaşayabildiklerini belirtmiştik.Fakat kükürt bakterileri, kükürtlü bileşiklerce zengin olan ortamlarda yaşamaktadırlar.Sembolü S olan kükürt, azot gibi doğada saf olarak bulunmaz.Kükürtün en fazla bulunan bileşiklerinden biriside H2S dir.H2S yine bitki ve diğer canlılar tarafından direk olarak kullanılmazlar.Ancak kükürt bakterileri tarafından parçalanması ve okside edilmesi gerekir. Kükürtlü bileşiklerin oksidasyonunu gerçekleştiren bakterilerin başında ise " Beggiatoa " ve " Thiospirillum " isimleri verilen iki tür bakteri gelir.Kükürdün oksidasyonu ise aşağıdaki gibi gerçekleşir.
  H2S + 02 --------------> H20 + 2S + 122 kcal
  2S + 302 -------------> 2H2SO4 + 286 kcal

  Görüldüğü gibi H2S öncelikle hidrojeninden ayrılmış, daha sonra su ile reaksiyona sokularak seyreltik H2SO4 (sülfirik asit) ' e okside edilmiştir.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  kükürt bir takım bakteriler için besin kaynağıdır aslında çoğu canölı için oksijen ve hava besin kaynağı iken nadir canlılar için kükürt besin kaynağı olabilmektedir
+ Yorum Gönder