+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Enerji Çeşitleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Enerji Çeşitleri Nelerdir
  Enerji Çeşitleri Nelerdir Kısaca


  Yazımıza ilk olarak enerjinin tanımı ile başlayalım. Enerji bir işi yaparken ihtiyaç duyulan potansiyeldir. Başka bir deyişle enerji bir işi yapma yeteneğidir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte birçok enerji çeşidi meydana gelmiştir. Bunlar potansiyel enerji, kinetik enerji, hidroelektrik su enerjisi, ısı enerjisi, elektrik enerjisi, kimyasal enerji ve nükleer enerji çeşitleridir. Şimdi bunların ne demek olduğunu anlayalım.

  Potansiyel enerji: Bir cismin bulunduğu fiziksel durumdan ötürü depoladığı enerji türüne denir.

  Kinetik enerji: Cisimlerde depo halinde bulunan enerji harekete geçtiği takdirde kinetik enerjiye dönüşür. Yani hareket enerjisidir.

  Hidroelektrik Su enerjisi: Türkiye’de son zamanlarda artan baraj sayısıyla gelişme gösteren bu enerji ise barajlarda depolanan suyun yüksek bir yerden akması ve akışla birlikte oluşturulan kinetik enerjinin pervaneleri çevirmesi ve buna bağlı olarak da elektrik üretilmesidir. Hidroelektrik enerjisi bulunduğu yerin elektriğini karşılayacak kapasitede olabilir.

  Isı enerjisi: Bir cismin sahip olduğu sıcaklıktır ısı enerjisi. Örneğin; Soba, ısıtıcılar, ampul gibi.

  Elektrik enerjisi: Bakır ve alüminyum teller yardımıyla iletilen elektronların serbest dolaşması ile oluşan enerjidir.

  Kimyasal enerji: Bu enerji çeşidi ise birbirinden farklı iki maddenin moleküllerinin kimyasal tepkimesi sonucu oluşan enerji türüdür.

  Nükleer enerji: Atomun parçacıklarına ayrılması sonucu açığa çıkan enerjidir. Kullanılabilecek en güçlü enerji türüdür.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Potansiyel enerji, Kinetik enerji, Nükleer enerji, Kimyasal enerji, Hidroelektrik su enerjisi , ısı enerjisi Ve elektrik enerjisi olmak üzere 7 tane enerji çeşidi vardır. Enerji günlük hayatta ihtiyaç duyulan bir potansiyeldir.
+ Yorum Gönder