+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Gusül hakkında bilgi lazım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gusül hakkında bilgi lazım
  meni veya mezi gelmedıği halde oturduğum yerde açık saçık şeyler aklıma gelıyor,ama mezi veya mei gelmiyor.onun için sık sık gusül abdesti alıyorum oda zor oluyor namazımı da devamlı kılıyorum .guslüm bozuldumu dıye sürekli kendıme sıkıntı yapıyorum.bırde gusül ederken kovayı deterjanlı suyla yıkamak gerekirmi.gusül ederken acaba gaz kaçırdımmı diye içime şüphe giriyor.gusül ederken gaz kaçırırsak gusüle yenıden başlamalımıyız.sorularıma cevap verirseniz rahatlarım .teşekkürler. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Gusül hakkında genel bilgi

  Meni çıkmadıktan sonra Gusül gerekmez.
  Kovanın temiz olması gerekir ama temiz olduğu halde ayrıca yıkamaya gerek yyoktur.
  Gusül sırasında gaz kaçırmak gusle zarar vermez.

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Gusül Nasıl Yapılır Kısaca Anlatımlı

  Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.

+ Yorum Gönder