+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Şehir sularının yönetimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Şehir sularının yönetimi
  Şehir Sularının Yönetimi

  Şehir Sularının Yönetimi” konulu kompozisyon

  lütfen çabuk olsun kompozisyon lütfen 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Şehir Sularının Yönetimi Resim ve Kompozisyon Yarışması

  şehir sularının yönetimi


  Su hayattır sözünü hepimiz ezberlemişizdir. Ama hayatı hep musluklarımızdan akarken bulduğumuz, onun yokluğunu çekmediğimiz için; ölümü düşünmeden yaşadığımız gibi suyun da bir gün ömrümüz gibi tükenebileceğini düşünmeden yaşıyoruz.
  Bu sorunu bir nebze olsun düşünmemiz ve hayat kaynağımıza nasıl sahip çıkmalıyız sorusuna cevap aramamız için devletimizin ilgili kurumları yarışmalar düzenliyor.

  Okulumuz öğrencilerinden Büşra Vildan Furuncu’da DSİ’ nin düzenlediği “Şehir Sularının Yönetimi” konulu kompozisyon yarışmasına orijinal ve düşündürücü tespit ve tekliflerinin yer aldığı yazısıyla katılmış ve İstanbul birincisi olmuştur. Kendisini tebrik eder yazı ve düşünce hayatında başarılar dileriz.


  ŞEHİR SULARININ YÖNETİMİ
  Su; hayattır bizim için. Düştüğü yere bereket, dokunduğuna candır. Ağaca yaprak, dalına meyvedir. Vazgeçemeyeceğimiz, onsuz yaşayamayacağımız, yokluğunda üç gün bile dayanamayacağımız hayat kaynağımızdır. Yaşamımızdaki yeri vazgeçilmezdir bizim için. Çatlamış toprağı yeşerten, dudaklara nem gözlere ışık olan, kirleri temizleyen, medeniyetleri kuran, hastalara sesiyle bile deva olan bir doğa harikasıdır. Eski saflığını koruyamasa da tüm dünya için hayatın devamıdır su.

  Her şehrin ihtiyacını karşılayacak su kaynağı etrafında vardır. Bu kaynaklar ekonomik yollardan ve sağlıklı bir şekilde şehre ulaştırılmalıdır. Günümüz teknolojisinden yararlanılarak içime hazır hale getirilip evlere, iş yerlerine ve ihtiyaç olan her yere ulaştırılmalıdır. Belli aralıklarla denetimler yapılamalı ve ulaşımı sağlayan borular, günlük yaşamı aksatmadan yenilenmelidir. Tüm su kaynakları (göller, nehirler, pınarlar) her türlü kirlenmeye karşı mükemmel derecede korunmalıdır. Tarımda kullanılan gübre ve ilaçların, fabrikalardan çıkan atıkların su kaynaklarına bulaşmamaları sağlanmalıdır. Şehirlerde israfa sebep olacak uygulamalardan kaçınılmalıdır. Fakat biz bunları yapamıyoruz. Bunun en önemli belirtisi de barajların ve su kaynaklarının kirli olması. Bu insanlardan kaynaklanan bir durumdur. Çünkü biz insanlar, kendi çöplerimizi kendi içtiğimiz sulara katıyoruz. Kendimizi zehirliyor, hasta ediyor ve tehlikeye atıyoruz. Aynı zamanda başka insanların hayatıyla oynamaktan da geri kalmıyoruz. Bir bebeğin, bir çocuğun, bir annenin, kısacası herkesin hayatı etkilenmiş oluyor. Suların bilinçli yönetilmemesi birçok sağlık problemine yol açıyor ve bazen daha kötü sonuçlar da doğurabiliyor. Küçücük bir mikrop birkaç günde milyonlara çıkabiliyor ve bütün bir şehrin insanlarının ölmesine sebep oluyor. Suların daha sık kontrolden geçirilmesi, işlemlerinin daha ayrıntılı yapılması ve daha sık gözlemlenmesi gerekiyor. Böylece şehir suları daha iyi yönetilmiş ve daha temiz bir şekilde evlerimize ulaştırılmış aynı zamanda şehir sularının kalitesi de yüksek oranda arttırılmış olur.

  Evet, her şeye hayat olan suyun kıymetini biliyor mu acaba insanlar?
  Suya özlem duyan, derin derin çatlamış çöller, suya kavuştuğunda coşacak topraklar, hatta yokluğunda can veren insanlar, hayvanlar ve bitkiler dururken boşa akıp giden sular var. Nasıl olsa bitmez deyip sorumsuzca israf eden insanlar var. Dengeli ve ihtiyacı kadar kullanmayıp kurak geçen bir yazda koca koca şehirleri su sıkıntısına sokacak sorumsuz topluluklar var. Bu kadar değerli iken bilinçsizce, nankörce, geleceğini katledercesine kirletilen su kaynakları var.
  Mühendislik harikası projelerin, en son teknoloji ürünleri, borular, vanalar, su depoları ve çeşmelerin ne önemi var bilinçsiz insan karşısında. Sorumluluk sahibi ve şuurlu insanlar yetiştirmek, insanları bu konuda eğitmek, çocukları bu duyguyla yetiştirmek en mükemmel su yönetimidir bence.
  BÜŞRA VİLDAN FURUNCU
  8-D

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Şehir Sularının Yönetimi

  Su, yüzyılımızda yaşam açısından ve ekonomik açıdan kalkınmayı sürdürmek için daha iyi yönetilmesi gereken, vazgeçilemez olan ve giderek azalan bir kaynak. Birleşmiş Milletler (BM) kapsamında düzenlenen 22 Mart Dünya Su Günü’nde bu yıl, altyapılarından daha hızlı bir şekilde genişlemekte olan şehirlerde su yönetiminin geliştirilmesi ön plana çıkarılıyor.

+ Yorum Gönder