+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Elektriklenmenin teknolojideki kullanımı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Elektriklenmenin teknolojideki kullanımı hakkında bilgi
  elektriklenmenin teknolojideki kullanımı hakkında bilgi

  araştırdım ama bulamadım. yardım edin. 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Soru: Maddelerin elektriklenmesinden teknolojide birçok alanda yararlanılmaktadır.

  Örneğin, otomobil ve beyaz eşyaların boyanırken kimi zaman elektriklenme olayından faydalanılır.
  Otomobil ya da beyaz eşyanın boyanacak olan yüzeyi negatif yük ile yüklenir. Boya damlacıklarına pozitif yük verilerek şekildeki gibi püskürtülür. Zıt yükle yüklenmiş boya tanecikleri otomobil ya da beyaz eşyanın yüzeyine yapışır. Burada boya damlacıkları aynı yükle yüklü olduklarından püskürtme sırasında birbirini iter ve boyanacak yüzeye daha düzenli yayılır.
  Elektriklenme ile endüstriyel tesislerin ve kömür santrallerinin bacalarından çıkan toz gibi küçük parçacıkların havaya karışması önlenir. Bu amaçla tozlar bacada bulunan negatif yüklü kabloların yanından geçerken negatif yükle yüklenir. Daha sonra tozlar bacanın etrafındaki pozitif yüklü tabaka tarafından çekilir. Tabakaya yapışan toz parçalarının havaya karışması engellenerek, hava kirliliği önlenmiş olur.

+ Yorum Gönder


elektriklenmenin teknolojide kullanıldığı yerler,  elektriklenmenin teknolojideki kullanımı,  elektriklenmenin teknolojide kullanımı,  elektriklenmenin kullanıldığı yerler,  elektriklenmenin teknolojideki yeri