+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda ŞANLIURFA Şehir Rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  ŞANLIURFA Şehir Rehberi
  Şanlıurfa hakkında genel bilgiler


  GENEL BİLGİLER
  Yüzölçümü: 18.584 km²
  Nüfus: 1.001.455 (1990)
  İl Trafik No: 63
  Şanlıurfa, tarihi geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanan, Hz . İbrahim'in doğduğu, Hz . Eyyüb'ün yaşadığı, Hz . İsa tarafından kutsanan kent adeta bir müze şehir görünümündedir. Harran' ı gezerken 4000 yıl öncesinin solunduğunu hissetmemek, Atatürk Barajının suladığı Harran Ovası'nda ise yaratılan bolluk ve bereketi gözlemlememek mümkün değildir.
  Urfa ilinin ilçeleri; Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar , Halfeti, Harran, Hilvan , Siverek, Suruç ve Viran şehirdir.
  NASIL GİDİLİR
  Karayolu: Şanlıurfa yurdumuzun güneydoğu sınırlarında ve Arap ülkelerine geçişte yer alması ve GAP'ın merkezi oluşu nedeniyle karayolu ulaşımda önemli rol oynamaktadır.
  Havayolu: Kentte havalimanı bulunmaktadır.
  Havaalanı Tel : 247 03 43


  Turizm Bakanlığı Resmi Web Sitesi
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Şanlıurfa, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir.
  MÖ 1. binyıldan beri sürekli olarak meskûn olan kent, yakın döneme kadar Urfa adıyla anılmış, ancak 12 haziran 1984'de TBMM kararıyla "Şanlı" unvanını edinmiştir. Şanlıurfa ilinin merkezidir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Şanlıurfa Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan tarihi dokusu ve zengin mutfağı ile bilinen bir şehrimizdir. Şanlıurfayı gezmeyi düşünen biri balıklı gölü gezebilir. Şanlıurfa kalesine çıkabilir, peygamberlerin mekanlarını ziyaret edebilir. Evliyaların türbelerini ziyaret edebilir.
+ Yorum Gönder