+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Batman'da Dağcılık ve Su Sporları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Batman'da Dağcılık ve Su Sporları
  Batman'da Dağcılık ve Su Sporları


  Tabiatın bütün güzelliklerinden nasibini alan Sason İlçemizde renklerin bütün tonlarını içinde barındıran çiçek ve bitkilerin sarp ve yalçın kayalıklar arasından doğarak insanları güler yüzle karşılaması insana ayrı bir haz vermektedir. Bu bölgede yaşanan bir başka zevk ise bir yılan gibi kıvrılarak ovaya süzülen Sason Çayının Mart ve Nisan aylarındaki geçit vermez azgınlığıdır. Bu mevsimde her zaman rafting sporuna uygun bir zemin hazırlayan ve baş döndürücü bir hızla akışını sürdüren Sason Çayı bu sporu sevenler için gayet uygun bir ortam yaratmaktadır. Yaklaşık 30 Km.lik bir parkur olan bu güzergâhtaki binlerce yıllık su akışının meydana getirmiş olduğu derin kanyonlardan geçerken çayın şırıltısına karışan yırtıcı kuşların çığlığı ve gök kubbenin üzerinize oluşturduğu siperden başka gözleriniz ve kulaklarınız hiçbir şeyi görmüyor ve duymuyor. O halde tam bir macera yaşamak istiyorsanız haydi Sason’a..

  Bunlardan başka Batman il sınırları içinde doğa aktivitesi niteliğinde olan mağara turizmi sportif olta balıkçılığı dağ ve doğa yürüyüşü ile yaban hayatına uygun yer ve mekânlar mevcuttur. Hasankeyf İlçesi ve kırsalında hem doğal hem de insan eliyle oyulmuş mağaralar Dicle Nehri ve yan kolları olan Batman ve Garzan Çaylarında sportif olta balıkçılığı Mereto Aydınlık ve Raman Dağlarında doğa yürüyüşü ve kış sporları bu aktivitelere örnek verilebilir. Ayrıca Gercüş Sason ve Hasankeyf İlçelerimiz kırsalında 700 yıllık çınar meşe menengiç ve ceviz ağaçlarının her biri birer kültür varlığı niteliğinde her zaman görmek mümkündür 2. Mine
  Devamlı Üye

  Batman'da Dağcılık


  Batman'da Dağcılık.jpg
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Batman ilinin doğal güzellikleri ile meşhur sason ilçesinde çeşitli sporlar yapılmaktadır. Sason ilçesi zengin bitki çeşidi ve akaç çayı ile bir doğa harikası görünümündedir. Sason ilçesinde olta balıkçılığı, yürüyüş, rafting ve mağara turizmi yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder