+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Güvenlik Açıkları Forumunda Translate üzerinden çalışan Virüs Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Translate üzerinden çalışan Virüs

  Translate Üzerinden Çalışan Virüs Hakkında Bilgi


  Bu virüs bilgisayar korsanları tarafından geliştirilen bir metottur.
  Özellikle Facebook üzerinde http://translate.google.com.tr/trans...=30924444**&xf benzeri bir kısa yol ile karşılaşan kullanıcılar bunun Google'ın translate servisi ile alakalı olduğuna güvenerek tıklayabiliyor. Fakat burada yer alan 309244 ile başlayan sayı aslında bir web sitesinin IP adresinin ondalık sayı tabanında yazılarak oluşturulmuş hali. İki adımlı gizleme yapan site ilk önce adresini ip numarası üzerinden gizliyor ve ardından ip numarasını da ‘decimal' olarak tabir edilen sistematiğe dönüştürerek virüsün kullanıcılar tarafından anlaşılmasını neredeyse imkansız hale getiriyor. Eğer virüse tıklarsanız otomatik olarak bilgisayarınıza bir dosya indiriliyor.

  Dosyayı çalıştırdığınız anda ise web tarayıcınızın başlangıç sayfası başta olmak üzere bir çok özelliği kontrol altına alınabiliyor. İlgili tarayıcıdan sosyal medya hesaplarına girmeniz durumunda arkadaşlarınızın duvarına reklam gönderme, arkadaşlarınızı etiketleme gibi bir çok istem dışı uygulama devreye giriyor.

  Bilişim yazarı Buğra Ayan, bu tarz tehlikelerden uzak durmak için yapması gerekenin translate.google ile başlayan kısa yollara tıklarken u= li kısma dikkat etmek ve 11 basamaklı bir sayı içeriyorsa tıklamamak olduğunu belirtti. Ayan bunun dışında ‘Mutlaka tıkla' ‘Fotoğraflarımı beğeneceksiniz' gibi ilgi çekmek amaçlı atılan mesajların çoğunun bu tarz zararlı yazılımlara yönlendirdiğini belirtti.
 2. Acil

  Translate üzerinden çalışan Virüs isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder