+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Güzel Sözler-Yazılar Forumunda Sözünde durmak, dürüst ve güvenilir olmak insana neler kazandırır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Sözünde durmak, dürüst ve güvenilir olmak insana neler kazandırır?
  Sözünde durmak, dürüst ve güvenilir olmak insana neler kazandırır?

  Sözünde duran ve dürüst-güvenilir olan insan, insanlar tarafından sevilir ve güvenilir insan diye anılır. Böylesi insanların hayatta başarılı olması ve güzel işler peşinde koşmaları kaçınılmazdır.
 2. Ziyaretçi

  sözünde durmak
  Cevap: Olgun yüce bir insanın en büyük özelliklerinden birisi, onun güvenilir olmasıdır. Sürekli yalan söyleyen, verdiği sözleri yerine getirmeyen insanlar, diğerlerinin güvenlerini yitirirler; sevilmeyen, daima kuşku ile bakılan biri olurlar.

  “Sözünde durmak”, birine söz verildiğinde, söz verildiği gibi yerine getirmek demektir. Örneğin arkadaşına “Perşembe günü saat dokuzda sizin evde olurum” diye söz vermişseniz; söz verdiğiniz gün ve saatte orada olmanız gerekir.

  Dinimiz verilen sözlerin mutlaka yerine getirilmesini emreder:

  “Verdiğiniz sözü yerine getirin; çünkü verilen söz, sorumluluğu gerektirir.” ( İsra 34)

  Sözle birlikte yemin edilmişse, durum daha da ciddidir. Çünkü Allah adına yemin etmek, verilen sözde Allah’ı şahit göstermek demektir. Yeminine aykırı davranmak büyük günahlardandır. Bu konuda Yüce Allah şöyle buyurur:

  “Allah’ı şahit tutarak yemin ettikten sonra yeminlerinizi bozmayın; Allah’ı kendinize şahit gösterdiğiniz halde yemininizi nasıl bozarsınız!” (Nahl 91-92)

  Sözünde Durmakla İlgili Bazı İncelikler
  Çok gerekmedikçe söz vermeyin. Çünkü ileride duygu ve düşünceleriniz değişebilir; şartlar başkalaşabilir.
  Söz verirken, inşallah demeyi unutmayın; böylece içtenliğiniz oranında Allah’ın yardımını yanınıza almış olursunuz.
  Söz verirken kendinizi kısıtlamayın. Örneğin saat dokuzda orada olurum demek yerine dokuz civarında orada olurum derseniz, sözünüzü tutma olasılığınız yükselir.
  Söz vermede kelime oyunları yapmak, sözünden dönmek gibidir. Çünkü söz vermede asıl olan karşıdakinin beklentisini yerine getirmektir.
  Söz verirken veya anlaşma yaparken durum iyice netleştirilmeli, taraflar birbirini tam olarak anlamalıdır.
  Önemli konularda anlaşmalar, detaylı bir şekilde yazılmalıdır.
  Hz. Peygamber’in kısa süre içinde yüzbinlerce insanın sevgisini ve bağlılığını kazanmasındaki sırlardan birisi, onun güvenilir bir insan olmasıydı. Biz de Allah’ın ve insanların sevdiği biri olmak istediğimize göre, güvenilirliğimize gölge düşürecek davranışlardan uzak durmalıyız.

  Güvenilir ve dürüst olmak, kalp temizliğinin en önemli göstergelerinden biridir. İç dünyası temiz olan birinin ahlakı ve davranışları da düzgün olur.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  İnsanlar verdikleri sözlerin arkasında durmaya dikkat etmelidirler. İnsanlar ne kadar dürüst ve güvenilir olurlarsa o kadar çok sevileceklerdir. İnsan sözleri ile ölçülmektedir. İnsan ne kadar doğru konuşursa sürekli olarak yalandan uzak durursa çevresi arasında o kadar beğenilen ve sevilen bir insan olacaktır.
+ Yorum Gönder


sevmek ve sevilmek insana neler kazandırır,  sözünde durmak dürüst ve güvenilir olmak insana neler kazandırır,  sevmek ve sevilmek insana neler kazandırır kısaca