+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Hacda Kesilmesi Gereken Kurbanlar, Harem Dışında Kesilebilirmi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Hacda Kesilmesi Gereken Kurbanlar, Harem Dışında Kesilebilirmi

  Hacda Kesilmesi Gereken Kurbanlar

  Hacda Kesilmesi Gereken Kurbanlar.jpg
  Hac ve umre sırasında Harem’de kesilen kurbanlık hayvanlara ve Kâbe’ye ve Harem bölgesine hediye olmak üzere kesilen kurbana hedy denir.
  Hedy kurbanları, vacip ve nafile olmak üzere ikiye ayrılır. Kıran veya Temettu’ haccı yapanların hedy kesmeleri ile ceza kurbanları, ihsar kurbanı ve harem bölgesinde kesilmesi adanan kurbanlar vaciptir. Hac veya umre yapılırken, bir yükümlülük bulunmadığı halde kesilen kurbanlar ise nafiledir.
  Hedy kurbanları, ister vacip, isterse nafile olsun, Harem bölgesi içinde kesilir. Harem bölgesinde kesilmez ise, vacip olan hedy kurbanlarının Harem bölgesinde yeniden kesilmesi gerekir. Ancak nafile olarak kesilenlerin yeniden kesilmesi gerekmez.
  Hacda bulunan kişilerin, hac kurbanı (hedy) dışında, Bayram münasebetiyle nafile olarak kurban kesmek istemeleri halinde, bunu vekalet yoluyla Türkiye’de kestirmeleri daha uygun olur.
 2. Fatma
  Administrator

  Kimi diyorki Türkiyede o kadar fakir fukara var ki hacılar kurbanlarını Türkiyede niye kesmiyor oralarda ziyan oluyor. Halbuki orada kurban kesimi ile ilgili çok büyük tesisler var. Kurbanlar kesilir kesilmez donduruculara atılıyor daha sonra dondurucu tırlarla fakir ve yoksul ülkelere gönderiliyor.
+ Yorum Gönder