+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Medine'de neden sekiz gün kalırlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Medine'de neden sekiz gün kalırlar

  Medine'de neden sekiz gün kalırlar geniş bilgi


  Yazar: Ahmed Şahin 2006-05-15

  Peygamber efendimiz aleyhissalatü vesselamın 571 de başlayan mübarek ömürleri 632 de tamamlanmıştır. 63 Yıllık bu mübarek ömrün 53 yılını Mekke-i Mükerreme'de, 10 yılını ise Medine-i Münevvere'de geçirmişlerdir.

  Medineye uğramak ne haccın, ne de umrenin gereğidir. Hac ve umrenin gerekleri tümüyle Mekkededir. Bir hacı yahut da umreci, Medineye hiç uğramadan da bu vazifelerini ifa edip dönebilir. Ancak, oralara kadar varıp da Cenâb-ı Resûlüllahın aziz ömrünün on yılını geçirdiği Medine-i Münevvereyi ziyaret edip, Ravza-i Mutahharayı görmeden dönmek mânevî bakımdan bir arar, bir mahrumiyettir.

  Kaldı ki, Medine-i Münevverede sekiz gün kalmayı âdet edinmenin bir sebebi de, Resûl-i Ekrem Hazretlerinin kendi eliyle inşa ettiği mescidinde kırk vakit namaz kılmanın faziletine dair söylediği meşhur bir hadisinden ileri gelmektedir.

  Hazret-i Resûlüllah bu hadîslerinde şöyle buyurmuşlardır: Ara vermeden benim şu mescidimde kırk vakit namaz kılan kimse Cehennem azabından beraat yazısı alır, nifaktan da kurtulma mükâfatına nail olur.

  Günde beşer vakitten sekiz günde kırk vakit Mescid-i Nebîde namaz kılan mümin, bu beraata lâyık olmaktadır.
 2. Fatma
  Administrator

  Sadece hac veya umre için değil sadece Ravza-i Mutahhara yı görmek için bile Medine ye gidilir. Orada namaz kılmak dua etmek herkese nasip olmaz. İnşallah oraya giden şanslı kullardan oluruz.
+ Yorum Gönder