+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Sıhhat Sağlık Açısından Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Sıhhat Sağlık Açısından Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?
  Sıhhat Sağlık Açısından Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir açıklar mısınız

  Bazı kimseler, orucun sağlığa zararlı olduğunu söylerler. Hâlbuki, Allahü teâlâ, insanlara zararlı olan şeyi emretmez. Az yemek ve oruç tutmak, vücudun sıhhati için çok önemlidir. Zekât veren malını kirden koruduğu gibi, oruç tutan da vücudunun zekâtını ödemiş olur.

  Oruç tutan vücut; âdeta bakıma giren bir makine gibidir. İç organları saran yağlar erir, vücudun zindeliği artar, direnme gücü artar. Mide, böbrek, kalp ve karaciğer, hastalıklara karşı mukavemet eder. Karaciğer, sindirimle de vazifelidir. Oruçlu iken birkaç saat istirahat eder, gıda depolama işine ara verir. Mide de, bir müddet dinlenir. Kan hacmi de azaldığı için tansiyon düşerek kalp rahatlar. Damar sertliğine çok faydalıdır. Böyle rahatsızlığı olanlar, Ramazan ayından başka zamanlarda da oruç tutmalıdır.

  Çok yiyen çok uyur, çok uyuyanın da vakti boşa geçmiş olur. Ayrıca, sert ve katı kalpli olur. Her zaman tok olan şefkatsiz ve merhametsiz olur. Az yiyen sıhhatli olur ve masrafı da az olur. Orucun sabır, şükür, nefs terbiyesi gibi diğer ibâdetlerle de irtibatı vardır. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:

  “Oruç sabrın, sabır da imanın yarısıdır.”
 2. Fatma
  Administrator

  Ramazanın manevi ve sağlık açısından çok faydası var. Sağlık için bilinen en büyük faydası sindirim sistemini düzenlenmesi. Ama hem sahurda hemde iftarda yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmeliyiz aksi takdirde faydadan çok zararı görürüz.
+ Yorum Gönder