+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Diş arasında kalan neleri yemek orucu bozmaz? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Diş arasında kalan neleri yemek orucu bozmaz?
  Diş arasında kalan neleri yemek orucu bozmaz kısa bilgi

  Diş arasında kalan, nohuttan küçük yemek artıklarını yutmanın orucu bozmayacağı bildiriliyor. Peki, nohuttan küçük bir pirinç veya buğday tanesini yutmak orucu niye bozuyor?
  CEVAP
  Diş arasında kalan yemek artığı, dışarıdan alınmış olmuyor. Pirinç tanesi dışarıdan alınıyor. Oruçluyken, pişmiş bir pirinç tanesi, nohuttan küçük olduğu halde yenirse kefaret de gerekiyor. Pişmemiş pirinç yenirse kaza gerekiyor; ama dinimizin emrine göre, diş arasında kalan pişmiş pirinç tanesi [pilav] yutulursa oruç bozulmuyor. Namaz esnasında yutarsa namaz da bozulmuyor; ama dışarıdan bir pirinç tanesi alıp yutsa namazı bozuluyor. Demek ki, diş arasında kalanı yutmakla, dışarıdan alıp yutmak farklıdır.

  Kıt aklımızla dini hükümleri incelemek, mukayese etmek, hikmetini anlamaya çalışmak bir hastalıktır. Bundan çok sakınmalı. Akılla mantıkla din olsaydı, Peygamberler gönderilmez, dini hükümler bildirilmezdi. 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Diş arasında kalan yemek atıkları sahurdan kalıp belli bir süre geçtikten sonra fakında olmadan yerse orucu bozulmaz,ama ağızda kalmayan yani dışarıdan alınan yemekleri boğazdan geçtikten sonra oruç bozulur ve bu orucu kaza olarak ödeyebilir.
+ Yorum Gönder