+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Sefere Çıkacakken Oruca Niyet Etmeyip Yiyen Ne Yapar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Sefere Çıkacakken Oruca Niyet Etmeyip Yiyen Ne Yapar
  Sefere Çıkacakken Oruca Niyet Etmeyip Yiyen Ne Yapar kısa bilgi


  CEVAP
  Kefaret oruç tutmamanın değil, niyetli orucu kasten bozmanın cezasıdır. Mazeretsiz oruç tutmamak haramdır ama kefareti gerektirmez. İmameyne [imam-ı Ebu Yusuf ile imam-ı Muhammed’e] göre ise, öğleden bir saat önceye kadar niyet etme imkanı varken kasten yiyip içtiği için kefaret gerekir. Ama öğleden sonra yiyip içse idi, niyet etme imkanını kaçırdığı için imameyne göre de kefaret gerekmez, sadece kaza gerekir. Fetva imameyne göre değil, imam-ı a’zama göredir. Niyetsiz oruç ne zaman açılırsa açılsın kaza gerekir, kefaret gerekmez. 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Bir kimse orucu için niyet etmeyip birde sabahtan öğleye kadar yiyip içerse o kişinin orucu niyet ederek devam eder ve maruz görülerek orucuna devam eder.ancak bir kimse orucunu niyetsiz halde öğle geçtikten sonra orucu bozulur ve buna karşılık oruç keffareti ödemesi gerekmez buna karşılık Ramazan ayı bittikten sonraki günlerde orucunu kaza edebilir.
+ Yorum Gönder