+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Diğer Semavi Dinlerde Oruç Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Diğer Semavi Dinlerde Oruç
  Semavi Dinlerde Oruç


  Orucun farz kılındığını bildiren Bakara sûresinin 183. ayetindeki; "Sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de oruç farz kılındı" ifadesi; orucun sadece biz müslümanlara değil, önceki ümmetlere de farz kılındığını göstermektedir.

  Semavi Dinlerde Oruç.jpg


  Ancak onlara farz kılınan orucun-bazı rivayetler hariç-kaç gün olduğu, ne zaman ve nasıl tutulduğu hakkında bugün kesin bir bilgiye sahip değiliz. Çünkü, önceki ilâhî kitapların büyük ölçüde tahrif edildiği ve dinî hükümlerin ve dolayısıyle orucun da değişikliğe uğradığı bilinmektedir. Bu sebeple, oruç ibadetinin onlara farz kılınan aslı bozulmamış şekli hakkında sağlıklı bilgi vermemiz mümkün değildir.

  Ancak, Hristiyan ve Yahudilerin bugün değişik şekillerdeki oruç uygulamaları bilinmektedir.

  İslâm Dinindeki oruca gelince;

  Kur'an-ı Kerim Allah'tan gönderildiği gibi elimizde, Peygamberimizin hayatı en ince ayrıntılarına kadar ortadadır. Bu sebeple Kur'an, orucu nasıl emretmiş, Peygamberimiz nasıl tutmuş ise o tarihten itibaren müslümanlar bu ibadeti aynı şekilde yerine getirmektedir.

  İslâm'ın en büyük özelliklerinden birisi de, onun hiç bir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiş olmasıdır. Bundan sonra da öyle devam edecektir.

  Yüce Allah, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in ilâhî teminat altında olduğunu bildirmiş ve onu koruyacağını vadederek şöyle buyurmuştur:

  "Şüphesiz ki, Kur'an'ı biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacağız."
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Bütün dinlerde oruca önem verilmiştir. Semavi dinlerin hepsinde oruç tutulduğu gibi semavi olmayan dinlerde oruç tutulmaktadır. Müslümanlar ramazan ayında oruç tutarak nefislerini terbiye edeceklerine inanırlar hristiyanlıkta ise oruç tutarak işledikleri günahların cezasını dünyada ödediklerine inanırlar. semavi olmayan dinlerde oruç tutarak daha çok yükseleceklerine inanmaktadırlar.
+ Yorum Gönder