+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Oruç Tutmak Kimler İçin Sağlıksız Olabilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Oruç Tutmak Kimler İçin Sağlıksız Olabilir?
  Oruç tutmanın etkileri nelerdir kısaca bilgi


  Gebe ve emzirme dönemindeki kadınlar
  Büyüme çağındaki çocuklar
  Yaşlılar
  Yolculuk yapanlar
  Sindirim problemleri olanlar ( Örneğin mide bağırsak hastalığı olanlar)
  Tansiyon ve şeker hastalığı olanlar
  Psikolojik hastalığı olanlar
  Yoğun egzersiz yapan sporcular

  Oruç Tutmak.jpg

  Oruç tutarken metabolizma yavaşlıyor
  Ramazan ayında uyku ve beslenme üzeninde değişikliklerden dolayı metabolizmanın çalışması da değişmektedir. Özellikle uzun süren açlıkla beraber yavaşlaması söz konusudur. Daha hareketsiz yaşam daha az harcanan enerjiden ve iftar öğünü ile alınan yüksek kaloriden dolayı yavaşlayan bu metabolizmaların kilo alımı kolaylaşır. Alınan günlük toplam enerjilerin yağdan gelen oranı %48’ lere kadar artmaktadır; bu sebeple kol, bacak ve karın bölgesindeki yağ yüzdeleri artar, kas alanları azalır.

  Yağlı yiyecekler kilo alımına neden oluyor
  Yurtdışında yapılan çalışmaların çoğunluğu oruç tutanların kilo kaybı yaşadığını beden kitle indekslerinin düştüğünü gösterirken, Türk toplumunun Ramazan ayında yaptığı beslenme düzeni kilo aldıklarını göstermektedir. Akşam iftar sofraları günlük alınması gereken kalorinin %65’ ine yakınını kapsamaktadır. Alınan kalori yağ ve karbonhidrat ağırlıklı olunca kilo almak kaçınılmaz hale gelmektedir.

  Ramazan süresince yağlı ve ağır yemekleri tercih eden kişilerin kan kolesterol düzeylerinde istenmeyen artışlar yaşanabilir. LDL kolesteroldeki ( kötü huylu ) bu artışlar toplam kolesterolü arttırabilirken günlük egzersizlerdeki azalma HDL ( iyi huylu kolesterol) seviyeleri düşebilir. Yine trigliseritler de yükselişler Ramazan ayı sonrasında kendini göstermektedir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Oruç bazı insanlara farzken bazı insanlara değildir. Çok yaşlı ve hasta olanlar ve henüz ergenlik çağına girmeyen insanların oruç tutmaları farz değildir. Ayrıca engellilerinde oruç tutması gerekmemektedir. Oruç tutan kişi hamile veya emziriyorsa orucunu kazaya bırakmasında bir sakınca yoktur.
+ Yorum Gönder