+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Ayeti Kerimenin İndirdiği İftar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Ayeti Kerimenin İndirdiği İftar

  Ayeti Kerime İndirdiği İftar hakkında  Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin küçük yaşta hastalanırlar. Hz. Ali ile Hz. Fatıma çocuklar iyi olunca, ikisi de oruç tutar. Birinci gün, iftar için hazırladıkları yemeği, o esnada kapılarına gelen yetimlere vererek, iftar etmeden, ikinci günün orucuna başlarlar. O akşam iftarlığını da, yine o saatte kapıya gelip, (Allah için bir şey verin!) diyen fakir ve miskinlere verdiler. O gece de, iftar etmeden, üçüncü günün orucuna başladılar. O akşam dahi, kapılarına gelen esirleri boş çevirmemek için iftarlıklarını bunlara verdiler.
  Ayeti Kerime.jpg
  Bunun üzerine, Ayet-i Kerime indi. Ayet-i Kerimenin Meal-i Alisi şöyledir:

  "Bunlar, adaklarını yerine getirdiler. Uzun ve sürekli olan kıyamet gününden korktukları için, çok sevdikleri ve canlarının istediği yemekleri miskin, yetim ve esirlere verdiler. Biz bunları, Allahu Teala'nın rızası için yitirdik. Sizden karşılık olarak bir teşekkür, bir şey beklemedik, bir şey istemeyiz dediler. Bunun için, Cenab-ı Hak, onlara Şarab-ı Tahur içirdi."
  (İnsan, 7-9, 21) 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Eski insanlar orucu bir hurma ile açarlardı veya çok az bir gıda ile karınlarını doyururlarken günümüzde ramazan ayında nefsimizi terbiye etmek yerine sofraları kaç çeşit yemek ile donatmaktayız. Oruç tutmak aslında insan sağlığı ve nefse hakim olmak daha sağlam bir irade sahibi olmak için farz olmuştur.
+ Yorum Gönder