+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Orucun, İlâhî Nimetlerin Şükrüne Bakan Faydası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Orucun, İlâhî Nimetlerin Şükrüne Bakan Faydası
  Orucun, İlâhî Nimetlerin Şükrü Açısından yararları  Cenâb-ı Hak, yeryüzünde insanların istifadesine sunmuş olduğu hesapsız nimetleri için, fiyat ve karşılık olarak, onlardan sadece şükür istemektedir. Şükür ise, bütün nimetleri Allah'tan bilmek, o nimetlere hakikî ihtiyacını hissedip kıymetini tam takdir etmekle olur.


  orucun-l-h-nimetleri.jpg

  İşte Ramazan orucu, hakikî, hâlis, çok büyük ve umumî bir şükrün anahtarıdır. Zira başka vakitler çok kişi, hakikî açlık duymadığı için, pek çok nimetlerin kıymetini takdir edemez. O nimetlere ne derece ihtiyacı olduğunu hakkıyla hissedip bilemez. Halbuki iftar vaktinde hakikî açlığın verdiği iştahla, kuru bir ekmeğin bile ne kadar kıymetli bir nimet olduğu yakînen hissedilir. En zengininden en fakîrine kadar her mü'min, nimetlere ihtiyacını hissedip değerini anlamakta mânen bir nevi şükre mazhar olur.

  Hem oruçlu herkes, yemeden içmeden uzak kalma mecburiyeti cihetiyle, nimetlerin hakiki sâhip ve mâlikini de idrâk eder. Nimeti nimet bilir ve o nimeti vereni düşünür. Bu cihetle de mânen bir nevi şükür vazifesini yerine getirmiş olur.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Oruç tutma insan sağlığını olumlu etkilemekte ve daha sıhhatli olmayı sağlamaktadır. Oruç tutmak insanın hem bedenini hemde ruhunu olumlu etkilemektedir. Ramazan ayında tutulan oruç insanın maneviyatını güçlendirmekte ve daha çok hayır işlemeye sevk etmektedir.
+ Yorum Gönder