+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Şeker hastasıyım oruç tutabilir miyim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Şeker hastasıyım oruç tutabilir miyim
  Şeker Hastalarının Oruç Tutması İle İlgili Kısa Bilgi

  Şeker hastalığı denince akla ilk gelen şeker yükselmesidir. Fakat özellikle şeker tedavisi görenlerde hipoglisemi yani şekerin düşmesi daha dikkatle izlenmelidir.

  TEK ÖĞÜN OLMAZ!
  Baş dönmesi, titreme, terleme ve göz kararması gibi belirtilerle kendini gösteren şeker düşmesi, bazı hallerde yaşamı tehdit edici olabilir ve müdahale gerektirebilir. Oruç gibi gıda alımına uzun süre ara verilmesi ve bazı şeker ilaçları hipoglisemi riskini artırır. Eğer işin içine iftara yakın fiziksel aktivite de girerse, şekerin düşme ihtimali daha da artar. Oruç tutanlar mutlaka sahur yapmalı, iftarda bir tam gün yiyemediklerini tek öğüne sığdırmaya çalışmamalı, onun yerine iftar ve sahur dahil olmak üzere üç-dört öğüne bölüp tüketmelidir. Unutulmamalı ki oruç, şeker hastaları için risk teşkil eder ve Ramazan'ın zarar görülmeden geçirilebilmesi için ilaçların ayarlanması büyük önem taşır. 2. Emine
  Devamlı Üye

  Oruç tutmak şeker hastaları için çok tehlikeli olabilir. Uzun süre yemek yememeleri takdirde şeker düşmesi gibi durumlar yaşanabilir. Bu yüzden bu hastaların çok dikkatli olması gerek iftardan sonra belli aralıklarla yemek yemeleri gerek ama kesinlikle bir anda yemeği fazla kaçırmayın. Eğer tutamayacak kadar rahatsızsanız bu günlerin fidyesini verebilirsiniz.
+ Yorum Gönder