+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Babam düğünden dolayı borçlandı, zekatımı ona verebilirmiyim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Babam düğünden dolayı borçlandı, zekatımı ona verebilirmiyim
  Babam düğünden dolayı borçlandı, zekatımı ona verebilir miyim kısaca bilgi


  Cevaplar

  Zekât verecek bir kimse oğluna, torununa, anne ve babasına, nine ve dedelerine zekât veremez. Ancak bir kimse fakir olan kardeşine, gelinine zekât verebilir. Üzerinize zekât düşüyorsa bu zekâtınızı babanızın bakmakta olduğu kardeşiniz -eğer fakirse- varsa onlara verebilirsiniz. Zekât ve sadakayı yakın akrabadan muhtaç olanlara vermek daha sevaptır. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem böyle yapanların iki sevap alacağını ifade etmiştir. Birinci sevap sadaka sevabı ikinci sevap da sıla-i rahim sevabıdır. Eğer kardeşiniz yoksa zekâtınızı kırkta bir oranında fakir olan akrabaya verir, babanıza da zekâttan ayrı olarak yardım edersiniz bundan da sadaka sevabı ve sıla-i rahim sevabı alırsınız. Bununla beraber anne babaya bakmak da bir evlat üzerine vazife olduğuna göre sizin öncelikle babanızın borçlarına yardım etmeniz gerekir. Hele hele bu borçlar, düğün masraflarına aitse.. Allahu a'lem 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  bir kimse zekatını akrabaları eğer iyi durumda ise bunlara zekat verilmez.ancak bu kişi borçlanmış ise kendi babanızın bakmakla yükümlü olduğu bir kardeşiniz fakir ise ona zekat verilebilir.
+ Yorum Gönder