+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Çocukların kendi mallarından zekat vermeleri gerekirmi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çocukların kendi mallarından zekat vermeleri gerekirmi
  Çocukların kendi mallarından zekat vermeleri gerekir mi kısaca bilgi


  Cevaplar

  Annem bana ve kardeşlerimin bahtına altın almış. Bu altınlar bir kenarda saklanıyor. Ben ve kardeşlerim öğrenciyiz. Simdi o altınların zekâtını annem mi vermeli yoksa bizim de vermemiz söz konusu olur mu? Bunların kurbanını annem mi kestirecek? Teşekkür ederim. Dua ile..


  Kurban ve zekâtın şartlarından biri de buluğ çağına ermektir. Biriken paraların mülkiyeti size aitse, buluğa erdiyseniz ve her birinizin sahip olduğu altınların toplamı yaklaşık olarak 85 gram olan nisap miktarına ulaşmışsa zekât verir ve kurban kesersiniz. Zekât vermek için bu 85 gramın üzerinden bir yıl geçmesi gerekirken, kurban için gerekmemektedir. Buluğa ermemişseniz zekât vermek de kurban kesmek de size şart değildir. Ancak nafile olarak veliniz sizin adınıza kurban kesebilir, malınızdan sadaka verebilir.
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Buluğ yani ergenlik çağına ulamış gençler birkin mallar o şahsa aitse ve toplamda 85 gr altın maliyetine ulaşmış ise zekat'ta verilebilir kurban'da kesilebilir.
+ Yorum Gönder