+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Orucun Mahiyeti Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Orucun Mahiyeti Hakkında Bilgi

  Orucun Mahiyeti ile ilgili kısa bilgi  Oruç, ikinci fecirden başlayarak güneşin batışına kadar yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden nefsi kesmek demektir.

  Oruç kelimesinin Arabçası, siyam ve savm'dır ki, nefsi tutmak ve engellemek manasınadır. "Siyam" sözü, Savm'ın çoğulu olarak da kullanılır Din deyiminde "Müftırat" (oruç bozucu) denilen şeylerden nefsi gerçekten veya hükmen yasaklamak bir imsak (oruç tutmak) tır. Yanılarak ve unutarak bir şey yeyip içildiği takdirde hükmen imsak bulunmuş olacağından oruç bozulmuş olmaz. Bu konu ileride açıklanacaktır.

  İmsak sözünün karşıtı İftar'dır. Şöyle ki: Hiç oruç tutmamak bir iftar olduğu gibi, güneşin batışından sonra orucu açmak da bir iftardır. Oruçlu iken orucu bozacak bir şeyin yapılması da bir iftardır. İftar eden kimseye "Muftır" denildiği gibi, orucu bozan şeylerden her birine de "Muftır" denilir. Bunun çoğulu "Muftırat" dır.

  Ramazan-ı Şerif ayına Şehr-i Sıyam (Oruç ayı) denir. Ramazan bayramına da, imsaka son verileceği için Îd-i Fıtır (İftar bayramı) denilir. Bayram anlamına gelen Îd'in çoğulu, A'yad'dır.

  Ramazan orucu, Peygamberin hicretinden bir buçuk sene sonra Şaban ayının onuncu günü farz kılınmıştır. Bunun farziyeti kitab, sünnet ve icma ile sabittir. "Oruç size farz kılındı." (Bakara:183) âyet-i kerimesi bunu emretmektedir.

 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Orucun mahiyeti çoktur ve bunlar müslüman için en önemli hususlardan bir tanesidir.oruc Ramazan yında farz kılınmış bir ibadettir.Orucu bilmeden bozan kişi orucunu bozmaz ve o konuda daha hassas davranır ve işler.orucu kasden bozarak büyük bir hataya düşmüş olur çünkü bilmden orucu bozan kişi bunun karşılığında keffaret öder ve o hatadan ders alır.oruc güneşin doğmasıyla güneşin batmasına kadar aç ve susuz bir şekilde yapılan bir ibabettir.
+ Yorum Gönder