+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Oruçların Farz ve Vacib Olmasındaki Sebepler Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Oruçların Farz ve Vacib Olmasındaki Sebepler Nelerdir

  Oruçların Farz ve Vacib Olmasındaki Sebepler


  Ramazan orucunun sebebi: Ramazan günlerinden herhangi birinin oruca başlamaya elverişli bir kısmına yetişmektir. Bu kısım, ikinci fecirden başlayarak "Dahvetü'l-Kübra" denilen ve gündüzün yarısı bulunan kaba kuşluk (İstiva Güneşin tam tepeye gelmesi) zamanına kadar devam eder. İşte bu zamana yetişen veya bu müddet içinde oruca ehliyet kazanan her müslüman için o günün orucu farzdır.

  Ramazan orucunun kazasına sebeb, yine evvelce ramazan ayına yetişmiş olmaktan başka bir şey değildir.

  Keffaret olarak tutulan oruçların sebebleri, mahiyetlerine göre değişir. Şöyle ki: Ramazan ayına ait keffaretin sebebi, bu orucu bir isyan eseri olarak kasden bozmaktır.

  Zihar kaffaretinin sebebi, helal olan bir bedeni veya bir organı, haram olan bir bedene veya organa benzetmek ve sonra da cinsel ilişki kurmayı istemektir.

  Yemin keffaretinin sebebi, yemin üzerinde durmayıp onu bozmaktır.

  Adam öldürme keffaretinin sebebi, suçu olmayan bir insanı hata yolu ile öldürmektir. İleride bunlar açıklanacaktır.

  Vacib oruçların sebebi, bunların adamak suretiyle kabullenilmiş olmasıdır. Bunların kazasının sebebi de, benimsenmiş olan bir ibadetin tamamlanması gereğidir.

  Nafile oruçların tutulmalarını zorunlu kılacak dinde bir sebeb yoktur. Bunlar, yalnız sevab kazanmak için dileyenlerin tutacakları oruçlardır. Ancak böyle bir oruç tutulmaya başlandıktan sonra bozulacak olursa, onun kazası gerekir. Bu kazanın sebebi de, böyle bir ibadete Hak rızası için başlanmış olmasıdır ki, bunu yarıda bırakmak caiz olmayacağından kaza şeklinde tamamlanması vacib olur.


 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Oruçların farz ve vacib olmasındaki konular insanlar tarafından yani müslümanlar tarafından dikkatli bir biçimde işlenmesi gerekmektedir.orucların farz ve vacib olabilmesi için orucu bozan hal ve hareketlerden kaçınılmalı ve uzak durulmalı.ve orucu kasden bozan kişi bunu karşılığında keffaret ödemeli ve o hatadan ders almalı.
+ Yorum Gönder