+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hadisler Forumunda Güzel Arkadaşlık Nimeti Hakkında Ayet Ve Hadisler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Güzel Arkadaşlık Nimeti Hakkında Ayet Ve Hadisler
  Güzel Arkadaşlık Nimeti Hakkında Ayet Ve Hadisler kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Güzel Arkadaşlık Nimeti Hakkında Ayet Ve Hadisler ile ilgili bilgi


  Ben, bu hitabı sana yöneltiyorum, kendisi için birbirini seven ve birbirini ziyaret edenler hakkında Allah’ın neler hazırladığın biliyor musun?

  Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle bildiriyor:

  “Allah-u Teâlâ kıyamet günü şöyle buyurur:

  Benim celalim için birbirini sevenler nerede? Zatımın gölgesinden başka bir gölge olmayan günde onları kendi gölgemde gölgeleyeceğim. Benim için birbirini sevenlerin nurdan minberleri vardır. Nebiler ve şehitler onlara gıpta ederler. Zatının gölgesinden başka hiçbir gölgenin olmadığı o günde Allah-u Teâlâ yedi sınıf insanı kendi gölgesi altına alır; Allah için birbirini seven bu şekilde bir araya gelip bu şekilde ayrılan iki kişi…”

  Gerçekten bu şükredilmesi gereken büyük bir nimettir.

  Senin doğru yolda olmanda ve hidayete ermende emeği geçen etrafındaki ihsan sahibi mü’minlerden dolayı hiç Allah’a şükrettin mi? Allah’ın ihsanıyla sonra bu iyi arkadaşların sayesinde yüksek payelere eriştin. Bu nimet şükrü hak etmez mi? Sen nice gaflete düştün, seni uyardılar. Nice hatalar işledin, seni düzelttiler. Onlardan nice güzel huylar, ilimler ve yön kazandın. Bu iyi arkadaşlarının senin üzerinde nice emekleri vardır.

  Düşünsene, yalnız başına olsan iyilerle oturup kalkmasan arkadaşlık etmesen, Allah’ın onlar için hazırladıklarından nasıl pay alırsın? Kimseyi tanımaz kimseden istifade etmez bir şekilde evine kapanık olsan halin nice olurdu? Bilmez misin sürüden ayrılan koyunu kurt kapar! Nice insanlar var ki, ilim meclislerinden ve iyilerle arkadaşlık etmekten uzak oldukları için şeytan olardan zelil etti de sonunda vardıkları nokta ise çok daha elim oldu.

  Bu nimetin kadrini bilelim ve bu konuda gayret gösterelim. Nitekim Rabbimiz şöyle buyurmuştur:

  “Sabah akşam Rablerine, O’nun rızasını dileyerek dua edenlerle birlikte candan sebat et. Dünya hayatının süsünü isteyerek gözlerini onlardan çevirme. Kalbini bizi anmaktan gafil kıldığımız kötü arzularına uymuş ve işi gücü aşırılık olan kimseye boyun eğme.”

+ Yorum Gönder