+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Harita Kadastro Forumunda Aruba konumu haritası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Aruba konumu haritası
  Aruba Konumu Haritası

  Aruba Konumu Haritası1.gif

  Küçük Antiller adalar topluluğunda, Venezuela'ya yakın, Kurasao'nun batısında, Hollanda'ya bağlı bir adadır. Venezuela, Aruba ile Kurasao ve Bonaire ile birlikte bu adaları hak iddia etmektedir, bu tanınmamıştır.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Aruba Hakkında Ansiklopedik Bilgi


  Aruba, Karayip denizinde, Küçük Antiller adalar topluluğunda, Venezuela'ya yakın, Kurasao'nun batısında, Hollanda'ya bağlı bir adadır.

  1499 yılında İspanyollar tarafından bulunmus, 1636 yılında ise Hollanda sömürgesi olmuştur. 1986 yılında, Hollanda'ya bağlı Hollanda Antilleri'nden ayrılıp, doğrudan Hollanda'ya bağlanmıştır.

  Yüzölçümü olarak 180 km2dir (Gökçeada'nın üçte ikisi kadar). Yaklaşık 70.000 yaşayanı (çoğunluğu başkent Oranjestad'da olmak üzere) Afrikalı, yerli, Avrupalı, Hintli karışımıdır. Budun dili Papiamento olmasına karşın, resmi dili Flemenkçedir.
  20. yüzyılın başlarında Venezuela petrolünü işleyen rafineriler ana gelir kaynağı iken 1980'lerden sonra turizm daha önem kazanmıştır. Görece uzun kumsallarının olması, komşu ada Kurasao'ya göre turizmin çok daha gelişmesine katkıda bulunmuştur

+ Yorum Gönder


kurasao