+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Türkiye’de süt üretimi ve hayvancılık Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Türkiye’de süt üretimi ve hayvancılık








  Türkiye’de süt üretimi ve hayvancılık hakkında bilgi

  TÜRKİYE de hayvanlarda alınan verim diğer ülkelere oranla azdır bunun sebepleri otlakların ıslah edilmemesi hayvan soylarının ıslah edilmemesi ve ahır hayvancılığı yerine daha çok mera hayvancılığının yaygın olmasıdır.

  Türkiye’de süt üretimi ve hayvancılık süt sığırcılığı, kapasitesi belirli, ağırlıklı geliri sütten sağlanan, hayvan sayılarının yönetildiği yemleme şeklinin ve miktarının, barınak ve diğer yapı şekillerinin işletmeye göre belirlendiği faaliyettir.Dünyada ve Türkiye’de süt sığırcılıgıTürkiye’de hayvan başına alınan süt verimi diğer ülkelerin ve dünya ortalamasının oldukça altındadır.Türkiye’nin sanayi dahil toplam süt ihtiyacının 24 milyon ton olduğu tahmin edilmektedir. Süt mamülleri sanayinin toplam gıda sanayi içindeki payı ise %16dır. Bu payın değeri 1,5 milyar TL dolaylarındadır. Ancak şu anda üretilen 12,5 milyon ton süt, talebi karşılayamaz durumdadır. Bu 12,5 milyon ton sütün yalnızca 4 milyon tonu sağlıklı ve hijyenik ortamlarda,kayıt altında yapılan üretimden elde edilmektedir.Ayrıca kişi başına 154 lt/yıl olan süt talebinin 2013 yılında 190lt/yıl olcağı öngörüsünden de yola çıkarak, bu alanda yapılacak yatırımlar için ciddi bir potansiyelin bulunduğu belirtilmektedir.








 2. Acil

  Türkiye’de süt üretimi ve hayvancılık isimli yazıya yorum yazın.





 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder