+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Dinozorlar kralı koku alıyormuş Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Dinozorlar kralı koku alıyormuş

  Dinazorlar kralı nasıl bir hayvandır  Etobur dinozor Tyrannosaurus rex'in (T-rex) çok gelişmiş bir koku alma yeteneğine sahip olduğu iddia edildi. Kuşların atalarının koku alma duygularının olduğu iddia ediliyor.
  Kanada'daki Calgary Üniversitesinden Darla Zelenitsky başkanlığındaki araştırmacılar, T-rex'in bu yeteneği sayesinde avının kokusunu çok uzaktan alabildiğini belirtti.

  65 milyon yıl önce var olan T-rex'in kafatası fosilini inceleyen araştırmacılar, dinozorun beyninin koku almayla ilgili bölümünün, büyüklüklerine de bakıldığında, diğer dinozorlarınkine göre daha gelişmiş olduğu sonucuna vardı.

  Daha önce yapılan araştırmaların, T-rex'in kartaldan daha iyi gördüğünü ve insandan daha hızlı koştuğunu gösterdiğini belirten araştırmacılar, koku alma yeteneği de eklendiğinde T-rex'in "dinozorların kralı" olarak kabul edilebileceğini ifade etti.

  Bilim adamı Zalenitsky, et bulmak için iyi koku almaları gereken bugünün kuş ve memelilerinin beyninin koku almaya ilişkin bölümünün daha gelişmiş olduğunu belirtti.

  Öte yandan ilk kuşların kafatası fosillerini inceleyen bilim adamları, genel olarak kabul edilen varsayımların aksine, bugünkü kuşların atalarında görmenin koku almaktan daha önemli olmadığı sonucuna vardı.

  Jurasik dönemde (150 milyon yıl önce) uçmaya başlayan Archaeopteryx'in koku alma yeteneğinin etobur dinozorlarınkiyle aynı olduğu örneğini veren araştırmacılar, dahası, kuşların atası olarak bilinen Archaeopteryx'in keskin görüş yeteneğine de sahip olduğuna dikkati çekti.

  Araştırmacılar, kuşların koku alma yeteneklerini yavaş yavaş kaybettiğini, ancak bunun düşünülenden çok geç olduğunu vurguladı.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  dinozorlar çok büyük hayvanlar olup genellikle et ile beslenmektedir günümüz de nesli tükenen hayvanlar arasındalar çok gelişmiş bir koku alma yetenekleri vardır. insanlara zarar verebilen bir türdür.
+ Yorum Gönder