+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda ışıklı mürekkep balığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  ışıklı mürekkep balığı

  Işıklı mürekkep balığının özellikleri  Bir tür mürekkep balığı kimyasal olarak mavi-beyaz bir ışık üretir. Vücudu ve dokunaçları mücevhere benzeyen organlarla kaplıdır. Bu mürekkep balığının özelliği; kendisini kamufle edebilmek için ışığın rengini, yoğunluğunu ve çevresini kaplayan şeye göre açısını değiştirebilmesidir. Dişi mürekkep balıklarının çiftleşmeden önce erkeği cezbetmek için ya da kendisini koruma amaçlı ışık ürettiği düşünülmektedir. Yukarıdan gelen ışığa göre ayarlama yaparak kendilerini suyun içinde düşmanlarına karşı görünmez hale getirebilirler.

  Bazı mürekkep balığı türleri ise düşmanlarını şaşırtmak için suya parlak renkli bir mukus bulutu fırlatır. Bu arada yaptıkları bu hareket sayesinde kaçmak için vakit kazanırlar. Bazı türler saatte 40 km.ye varan bir hızla mürekkep fırlatabilir.

  Mürekkep balıkları güçlü ve hızlı yüzen balıklardır. Hareket etme sistemleri de son derece şaşırtıcıdır. Vücutlarından içeri-dışarı su pompalayarak hareket ederler.Buraya kadar sayılan tüm özellikleri mürekkep balıklarındaki tasarımdan sadece birkaç örnektir. Bu örneksiz tasarım tüm evreni yaratıcı olan Allaha aittir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Işıklı mürekkep balığı kimyasal olarak mavi-beyaz bir ışık üretir. ışıklı mürekkep balığının vücudu ve dokunaçları mücevhere benzeyen organlara sahiplerdir. bu mürekkep balığı yaydığı ışık sayesin de kendini çok iyi kamufile etme yeteneğine sahiptir.
+ Yorum Gönder