+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Deniz kaplumbağası chelonia mydos Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Deniz kaplumbağası chelonia mydos
  Deniz kaplumbağası hakkında bilgiler


  Deniz kaplumbağasının özellikleri  Deniz kaplumbağaları ise yalnızca çiftleşme zamanı karalara yaklaşırlar. Ancak yumurtlamak için deniz kıyılarına çıkarlar ve genel olarak hayatlarının tamamı denizlerde geçer. Bu yüzdendir ki ayaklarının yüzmeye uygun palet benzeri şekil değişikliğine uğradığı görülmektedir. Tırnaklardan bir veya iki tanesi kalmıştır. Kabukları ise kayık benzeri uzun bir şekil almış baş ve ön ayakların bulunduğu yerden kabuk daha geriye çekilmiştir.

  Deniz kaplumbağaları dünyanın genellikle orta ve tropikal bölgelerine yakın denizlerinde yaşamalarını sürdürürler. Ülkemizde de Akdeniz ve Ege Kıyılarında yumurtlama zamanı görülmektedirler. Deniz kaplumbağalarının yuvalanması için iklim kadar uygun kumsallarında olmasına bağlıdır. Ülkemizde Dalyan, Dalaman, Fethiye, Patara, Kumluca, Belek, Kızılot, Demirtaş, Gazipaşa, Göksu Deltası, Kazanlı, Akyatağan ve Samandağ'da yumurtlama plajları mevcuttur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Deniz kapumbağaları yani diğer adları ile caretta caretytta nesilleri tükenme tehlikesi yaşayan hayvanlardan biridir. bu kaplumbağalkar sadece çiftleşme dönemlerinde karaya gelirler diğer zamanlar da ise sürekli olarak denizde yaşamaktadırlar.
+ Yorum Gönder