+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Fil Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Fil Hakkında Bilgi

  Fildişi Nedir  Fil: Karada yaşayan otçul memelilerin en büyüğü.

  Hayvanat bahçelerinin en ilgi çekici hayvanı olan filin, anayurdu Afrika ve Asya’dır; fil bu kıtalarda yabanî halde yaşar.

  Filin gövdesi çok iri, derisi kılsız, burnu hortum gibi uzundur; hortumun ucu hareketli iki dudakla son bulur (Asya filinde yalnız üst dudak hareketlidir); üst kesici dişleri de uzayarak savunma aracına dönüşmüştür; gözleri küçük, zeki bakışlıdır.


  Fil Hakkında Bilgi.jpg.


  Asya filinden daha iri olan Afrika filinin yüksekliği 3,50 metreyi ve ağırlığı 6 tonu bulabilir. Filler genellikle ormanda ve daima suya yakın yerlerde yaşarlar. Hep otla beslenir ve yaşlı bir dişinin yönetiminde sürü halinde gezerler.

  Fillerin rengi açık gri ile siyah arasında değişir. Gelişmiş bir fil günde yarım ton kadar ot yer. Gebelik süresi 21,5 ay olan fil, ortalama 85 yıl yaşar. Yeni doğmuş bir fil yavrusunun boyu 1 m, ağırlığı 100 kg kadardır. Müthiş ağırlığına rağmen fil, pek çeviktir ve en dik yamaçları bile tırmanır, inerken karın üstü iner. Çok iyi yüzücüdür, ırmakları yüzerek geçer; ana fil, yüzerken yavrusunu sırtında taşır. Sakin bir hayvan olan filin koku alma duyusu pek keskindir, çok uzaktayken düşmanın kokusunu alır. İnsanlar filin büyük gücünden yararlanmayı bilirler (Asya’nın evcil filleri). Afrika fili eskiden, Kartacalılar tarafından savaşlarda da kullanılırdı.

  Fildişi: Filin çoğu zaman hayatına mal olan bir zenginliği vardır: fildişi denen ve savunma aracı olan dişleri. Fildişinin değeri, sertliğinden ve renginden anlaşılır. Renk, hayvanın yaşına (yeşilimtıraktan beyaza) ve ırkına göre (en beyaz fildişi Siyam filininkidir) değişir. Tarihöncesi’nden beri insanlar flldişini işlemiş ve oymuşlardır; bugün de fildişinden heykelcikler ve mücevherler yapılmaktadır. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Otçul olan filler; savan, orman, çöl ve bataklık gibi natürel hayat alanlarında bulunurlar. Uzun hortumlara sahip olan filler hortumları bir ağacı kökünden sökebilecek güçe sahiptir.
+ Yorum Gönder