+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Akrep Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akrep Nedir


  Akrep nedir hakkında bilgi

 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Akrep hakkında bilgiler

  Akrep, yeryüzünün sıcak ülkelerinin çoğunda yaşar. İnsanlar genellikle akrepten korkarlar. Taşların ya da kuru yaprakların altında saklanan akrepler evlerin içine girince, yatakların, halıların altına, ayakkabıların içine gizlenirler. Rahatsız edildikleri zaman zehirli iğneleri ile insanları sokarlar. Akrep sokması kimi kez ölüme yola açar.

  Akrepler, örümceğimsiler adı verilen hayvanlar grubu içerisnde yer alırlar. Örümceğimsiler omurgasız hayvanlardır, yani omurga kemikleri yoktur. Vücutlarının dış kısmında sert bir iskelet vardır. İskelet hayvanın hareket etmesini sağlayacak şekilde eklemlidir. İskelet kemikten değil, kitin adı verilen bir maddeden oluşmuştur.

  Bir örümceğimsinin vücudu üç kısımdan oluşur. Bunlar kafa, vücudun ortasında bulunan göğüs kısmı ve karın kısmıdır. Bacaklar, vücudun göğüs kısmındadır.Akreplerin 600 çeşidi vardır. Bazıları ancak bir santimetre boyundadırlar. Bazılarının boyu ise 18 santimetreyi bulur.

  Akrep Zehiri İnsanı Öldürür Mü ?

  Akreplerin çok azında bir insanı öldürecek kadar zehir vardır.Akrebin zehiri insanın derisini kabartır ve uyuşturur.Zehirin etkisi bir iki saat içerisind geçer.Öldürücü zehir ise sinir sistemine etki eder.Derhal gerekli panzehir verilmeyecek olursa ölüme yol açar. Kripi ve arap tavşanı gibi bazı hayvanların akrep zehrine karşı bağışıklıkları vardır. Ancak bazı küçük hayvanlar bu zehirden etkilenirler.

  Akrepler örümcek ve böcek türünden küçük hayvanları yiyerek beslenirler. Genelde geceleyin avlayacakları hayvanın yuvasının önünde bekleyerek avlanırlar. Bir tehlike karşısında bazı akrepler, saldırıyı önlemek için ses çıkarırlar. Cırcır böceğinin çıkardığı sese benzeyen bu sesi, kıskaçlarının alt kısmını ön ayaklarının altına sürerek çıkarırlar.

  Akrepler Nasıl Çiftleşir ?

  Çiftleşmeden önce dişi ve erkek akrep ilginç bir dans yaparlar. Bu dans bazen saatlerce sürer. Erkek akrep kıskaçları ile dişi akrebin kıskançlarını yakalar ve birlikte sağa sola giderler. Birleşmeden sonra bazen dişi akrepler erkek akrebi yer.

+ Yorum Gönder