+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda ÖSS'deki değişiklikler 15 Ocak'ta netleşecek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  ÖSS'deki değişiklikler 15 Ocak'ta netleşecek








  ÖSS'deki değişiklikler 15 Ocak'ta netleşecek


  osym.jpg
  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, 2009 yılında yapılacak ÖSS'deki değişikliklerle ilgili olarak, "Ocak ayını beklememiz lazım. 15 Ocak'ta bitiyor" dedi.

  YÖK Başkanı Özcan, Genel Kurul Toplantısı'nda verilen yemek arasında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. ÖSS'de ufak tefek değişiklikler yapılacağının hatırlatılması üzerine Özcan, bu konudaki değişikliğin 15 Ocak'ta biteceğini açıkladı.

  ÖSS'deki katsayılarla ilgili bir değişiklik olup olmayacağı yönündeki soru üzerine Özcan, bu konuda alternatiflerin getirileceğini ve bunlardan bir tanesini seçeceklerini söyledi.

  Özcan, "Ne yaptıklarından gerçekten haberim yok. Bana bile söylemediler. Doğru düzgün çalışsınlar diye karışmıyoruz, hiç kimse karışmıyor. Özel bir komisyon kurduk. Bu özel komisyon çalışıyor. Çok merak ediyorum ama hiçbir şey sormuyorum. Motivasyonları bozulur, etkilenirler" dedi. Bugün yapılan Genel Kurul Toplantısı'nda meslek yüksek okullarıyla ilgili konunun gündeme geldiğini ifade eden Özcan, konunun 22 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilecek olan toplantıda yeniden ele alınarak, bitirileceğini kaydetti. Özcan, "Bakanlar Kurulu'na gidecek karar yazılıyor. Bu kararı o toplantıda oylayacağız" dedi. Meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırılıp kaldırılmayacağının sorulması üzerine şunları söyledi:

  "Düşünüyoruz sınavsız geçişin kaldırılıp, başka bir sınavın konulmasını. Mesela beceri sınavlarını düşünüyoruz veya okula alındıktan sonra yıl boyunca onların seviyesinin yukarı çıkarılmasını düşünüyoruz. Düşük seviyede geldiklerinden onu bir şekilde kapatmayı düşünüyoruz."

  Dikey geçiş sınavıyla ilgili kontenjan artırımının sorulması üzerine Özcan, "Onda biraz serbestlik olacak" karşılığını verdi. Meslek yüksekokullarıyla ilgili çalışmanın ne zaman Bakanlar Kurulu'na sunulacağının sorulması üzerine ise Özcan, 22 Aralık'ta bu kararın onaylanacağını ve ondan sonra Bakanlar Kurulu'na sunulacağını belirtti. Özcan İstanbul Üniversitesi'ndeki rektör adaylarının da 22 Aralık'ta gerçekleştirilecek olan Genel kurul Toplantısı'nda dinleneceğini belirtti.

  "SINAVSIZ GEÇİŞİN KALDIRILMASI KAOS YARATIR"

  YÖK Üyesi Prof. Dr. İsa Eşme de, toplantıda bazı maddelere itirazlarının olduğunu söyledi. Sunulan raporla ilgili Genel Kurul'da konuşma yaptığını anlatan Eşme, itirazlarının değerlendirilmemesi halinde bir 'karşı oy yazısı' yazacağını belirtti.

  Meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırılmasını istemediğinin altını çizen Eşme, "Sınavsız geçişin kaldırılması yeni bir kaos yaratır. Meslek lisesi öğrencilerini dershaneye yöneltir. Onun yerine Ortaöğretim Bitirme Sınavı olabilir ya da başka bir çözüm olabilir" diye konuştu. Eşme, kendi eleştirileri doğrultusunda bir rapor hazırlanacağını ve 22 Aralık Pazartesi günü de bunun oylanacağını söyledi.

  (İHA)








 2. Ezlem
  Üye





  Eğitim sisteminde bazen değişiklikler yapılmaktadır.Bu velileri ve öğrencileri kızdırabildiği gibi memnun olanlarda vardır.Önemli olan çocukların iyi bir eğitim alabilmesidir.




 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Öss sınavı ygs ve lys den önce olan bir sınav sistemi idi. bu sınav sistemindede amaç öğrencileri puanlara göre üniversitelere yerleştirmektir. bunun dışında bu sınav sisteminin açılımı öğrenci seçme sınavı şeklindedir. bence bu sistem şimdiki sistemden çok daha kolaydı.




+ Yorum Gönder