+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda İntegral düşünce hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İntegral düşünce hakkında bilgi
  integral düşünce hakkında bilgi


  integral-d-nce.jpg


  İntegral paradigma, integral hareketi veya integral yaklaşım da denilen İntegral düşünce insan ve evreni anlamak için bilimsel ve ruhsal bakış açılarını biraraya getiren yeni ve gelişen bir harekettir. En ünlü sözcülerinden biri filozof ve psikolog Ken Wilber olan İntegral düşünce integral "beden, zihin, kalp ve ruh ile ilişkili olan" anlamına gelmektedir.

  İntegral düşünce sözcüleri tarafından rasyonalizm ve materyalizmin ötesine geçerek ve ruhsallığı/maneviyatı reddetmeden veya ona kayıtsız kalmadan daha evrensel ve holistik perspektif veya yaklaşımı geliştirme teşebbüsü olarak görülmektedir. İntegral düşünürler mistik deneyimin gerçekliğini reddetmemekte, tarihin her döneminde ve her kültürde insanların www.alasayvan.net/ tecrübe ettiği bu tip deneyimleri patolojik değil değerli, evren ve insanı anlamakta üzerinde durulması ve araştırılması gereken bir alan olarak kabul etmektedirler.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  İntegral Düşüncenin kelime anlamı “tümlenik”tir. Yani daha kolay anlaşılır biçimde ifade etmek gerekirse bütünsel demektir. Bu düşünce insan ve evreni anlamak için bilimsel ve ruhsal bakış açılarını bir araya getiren yeni ve gelişen bir harekettir.
+ Yorum Gönder