+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda İntegral Düşüncenin Tarihi Gelişimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İntegral Düşüncenin Tarihi Gelişimi
  İntegral Düşüncenin Tarihi Gelişimi


  İntegral kelimesi ilk kez ruhsallık bağlamında Sri Aurobindo tarafından kendi yoga anlayışını tanımlamak için 1914'den itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

  Kelime tamamen bağımsız olarak 1939 yılında Jean Gebser tarafından insan bilincinin bir sonraki aşamasını tanımlamakta kullanılmıştır. Gebser ancak daha sonraları Sri Aurobindo ile kendi düşüncesi arasındaki benzerlikleri keşfetmiştir.

  Sri Aurobindo'nun öğrencisi Haridas Chaudhuri kendi perspektif ve felsefesini geliştirmiş ve 1968 yılında San Francisco'da Kaliforniya İntegral Araştırmalar Enstitüsünü kurmuştur.

  1990'ların sonu ve 2000'de Aurobindo ve Gebser'den etkilenen Ken Wilber "İntegral teori" olarak adlandırdığı kendi İntegral yaklaşımını geliştirmiş ve teorinin geliştirilmesi için bir think-tank olarak çalışan İntegral Enstitü'yü (Integral Institute) kurmuştur. Wilber, www.alasayvan.net/ "Integral Psychology" adlı kitabında integral yaklaşımın öncüleri arasında çok sayıda isme yer vermektedir. Bunlar arasında Goethe, Schelling, Hegel, Gustav Fechner, William James, Rudolf Steiner, Alfred North Whitehead, James Mark Baldwin, Jurgen Habermas, Sri Aurobindo ve Abraham Maslow gibi ünlü şair, yazar, araştırmacı ve felsefecilerin de isimleri yer almaktadır.
 2. Acil

  İntegral Düşüncenin Tarihi Gelişimi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder