+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Zararlı Maddelerin Besin Zinciriyle İnsanlara Geçmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zararlı Maddelerin Besin Zinciriyle İnsanlara Geçmesi
  Zararlı Maddelerin Besin Zinciriyle İnsanlara Geçmesi

  Tarımla uğraşanlar, yetiştirdikleri sebze ve meyveleri, parazit canlıların zararından korumak için ilaçlarlar. Tarım ilaçları sebze ve meyvelerin üzerinde kalır.
  Bu sebze ve meyveler iyi yıkanmadan yenilirse, doğrudan yiyen kişi tarafından, sindirim yoluyla alınır. Yağmur ve sulama sularıyla toprağa karışabilir. Bitki kökleri tarafından, su ile birlikte emilir. Böylece Bitkinin hücrelerine kadar gelip yerleşir. Bu sebze ve meyveler insanlar tarafından yenilirse, kimyasal zararlı maddeler o canlılara geçer. İlaçlı otları yiyen otçullar (koyun-sığır) insanlar tarafından yenilirse dolaylı olarak insanlara ulaşır. İnsanlarda ve hayvanlarda bazı rahatsızlıklara hatta ölümlere sebep olabilir.
  Bilinçsizce ilaçlama yapmak ve bitkilere gereğinden fazla hormon vermek insan sağlığı açısından zararlıdır. Bu sebeple DDT gibi bazı ilaçların kullanımı Tarım Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Zararlı maddeler besin zinciri ile insanlara geçmektedir. Çünkü her yaptığımız veya yediğimiz yemekler besin zincirinden geçip vücudumuza yerleşmektedir. Besin zinciriniz ne kadar kısa ise madde ve enerji o kadar ekonomik kullanılır.
+ Yorum Gönder