+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Mutlak Bireycilik Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mutlak Bireycilik Hakkında Bilgi
  Mutlak Bireycilik Hakkında Bilgi


  Mutlak Bireycilik.jpg


  Kişisel tatmine sırtımı çevirdim çünkü başka bir şeye hizmet etmemin gerekli olduğunu, zannediyorum, “özveri ile “vazgeçmeye, “coşkuya çağrıldığımı hissediyorum. Pekâlâ! Artık hiçbir fikre hizmet etmezsem, hiçbir üstün varlık yok demektir, bunun sonucu kendiliğinden artık, her koşulda Ben’den başka hiçbir insana hizmet etmiyorum. Böylece sadece olan veya varlık olarak değil, aynı zamanda bilincim için de ben Biricik’im.


  Bölüşmede sana, tanrısaldan, insandan daha fazla bir pay düşüyor, sana ait olan sana geri geliyor. Kendini, başkalarının gözünde olduğundan daha güçlü olarak tasarla ve böylece daha fazla gücün olacaktır; kendini daha çok olarak düşün, daha çoğa sahip olacaksın.


  Sadece tanrısal olan şeye çağrılmadın, sadece insansal olan her şeye hakkın yok, aynı zamanda sana ait olanın yani kendine mal edecek güce sahip olduğun her şeyin sahibisin, diğer bir anlatımla sen, sana ait olan her şeye uygunsun ve yeterlisin.


  Her zaman bana, benim dışımda bulunan bir yön verme zorunluluğu hissedilmiştir, öyle ki insansal olanı istemem için teşvik edildim çünkü ben = insan. Hıristiyanlığın büyüsel dairesi böyledir. Fichte’nin ben’i de ben’in dışında kalan aynı varlıktır, çünkü herkes ben’se ve yalnızca bu ben’in hakları varsa, “Ben” olan odur, bu ben ben değilim. Ben diğer ben’lerin arasında bir ben değildir, ben biricik bir ben’im; biriciğim. Bundan dolayı gereksinimlerim, eylemlerim kısaca ben’deki her şey biriciktir.


  Ve yalnızca biricik ben niteliğimle her şeye sahip oluyorum, yalnızca bu şekilde ortaya çıkıyorum ve gelişiyorum. İnsan olarak gelişmiyorum, ben’de geliştirdiğim şey insan değildir, geliştirdiğim şey ben olduğu sürece ben’im. Biricik’in anlamı budur.
 2. Acil

  Mutlak Bireycilik Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder