+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Üretim Teşvikleri Politikası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  Üretim Teşvikleri Politikası


  Üretim Teşvikleri Politikası kapsamı


  uretim-politikas-.jpeg
  Bazı ekonomistler, özellikle arz yönlü ekonomistler, üretken faaliyetler üzerinden alınan yüksek oranlı vergilerin, toplam arzı ciddi bir biçimde etkilediğine inanmaktadırlar. Onlara göre, uygulanacak bir vergi azaltılması programı, ekonomide çalışmayı, tasarrufu, yatırımı, üretkenliği ve toplam arzı teşvik edecek ve böylece stagflasyon olayının çözümüne yardımcı olabilecektir.

  Kamu harcamalarının toplam arz üzerindeki etkisi ise, teşvikler üzerinde ters yönlü bir etkiye sahip olduğu için daha farklı olacaktır. Çünkü, artan kamu harcamaları, borçlanma ile finanse edildiği takdirde, ödünç verilebilir fonlar piyasasından fon çekildiği için, faiz oranları yükselmekte ve özel yatırım harcamaları azalabilmektedir. Bu durumda, zamanla, ekonominin sermaye birikim oranının azalacağı ve bu nedenle ekonomik büyümenin gecikebileceği açıktır.

  Borçlanmaya seçenek olarak, kamu harcamalarının, üreticilerin gelirleri üzerin.den alınan vergilerle finanse edildiği durumda ise, teşvikler ortadan kalkacak, vergilenebilir üretken faaliyetlerin fırsat maliyeti artarsa, karar vericiler daha çok birinciyi tercih edeceklerdir. Burada önemli olan soru, bu ikâme etkisinin ne kadar önemli olduğudur.
 2. Acil

  Üretim Teşvikleri Politikası isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder