+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Agnostisizm felsefesi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  Agnostisizm felsefesi hakkında bilgi

  Agnostisizmin anlamı

  agnostisizm.png
  .

  insanın, kendi deneyimleriyle elde ettiği olguların ötesinde hiçbir şeyin varlığını bilemeyeceğini ileri süren öğreti. agnostisizm hem bir terim , hem de felsefi kavram olarak thomas huxley tarafından ortaya atıldı. huxley agnostik sözcüğünü hem geleneksel yahudi-hıri
  .stiyan tanrıcılığını, hem de tanrıtanımazlık öğretisini reddederek tanrının varlığı sorununu ortada bırakan düşünürler için kullandı. terim daha sonra geriye götürülerek bütün bilinemezci öğretileri kapsamıştır. agnostisizm, tarihsel olarak bilimin denetiminden yoksun insan düşüncesi.nin düştüğü büyük yanılgılara bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. ilk tepkiyi yunan antikçağ bilgicilerinden duyumcu sofistler vermiştir. onlara göre bilgi duyuların sonucudur ve duyular dışında bilgi edinemez ve herkes için geçerli bilgi olamaz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Agnostisizm felsefede bulunan düşüncelerden biridir .bunun dışında bu felsefi düşünce yani Agnostisizme göre yani bu düşünceyi savunanlara göre tanrının bilinmesi veya kanıtlanması mümkün olmayan bir şeydir. bunun dışında bu düşünce ile ateizm i karıştırmayın çünkü ikisi de farklı düşüncelerdir.
+ Yorum Gönder