+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Uranyum nedir, uranyum hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Uranyum nedir, uranyum hakkında
  uranyum nedir


  Ağır, sert ve nikel beyazlığında kimyada “U” sembolü ile gösterilen metalik bir elementtir. 1789’ da M. Heinrich Klaproth tarafından keşfedilen uranyum Eugéne Melchior Péligot tarafından 1841 yılında uranum –4-oksidden ( UO ) izole edildi. 1896’ da Henri Bucquerel uranyumun radyoaktif bir element olduğunu keşfetti. 1934 ‘de Fermi ve çalışma arkadaşları uranyumun B ışıması yaptığını buldular. 1938’ de Hahn ve Strassmann uranyumu nötronla bombardıman ederek daha hafif elementler (kripton ve baryum gibi) elde ettiler.

  1939 ‘da Fermi, uranyumun çekirdek reaksiyonlarının zincir reaksiyonları olduğunu söyledi. 1939 yılında çalışmacılar U 235 fisyon reaksiyonu verebileceğini gösterdiler. 1942 ‘de nükleer zincir reaksiyon yapıldı. Uranyumdan yapılmış atom bombası 1945 ‘de kullanıldı.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  uranyum elementi bilindiği gibi periyodik cetvel de yer almak da ve bu cetvel de U sembolü ile gösterilmektedir. atom numarası 91 olan uranyum elementi bilindiğigiib bir geçiş metalidir. ve son olarak bu element f bloğu elementlerden biridi.r
+ Yorum Gönder