+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Müslümanların En İyi 10 İcadı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Müslümanların En İyi 10 İcadı
  Müslümanların En İyi 10 İcadı Hakkında


  *Kahve:
  Halid isimli bir Müslüman, Etyopya'nın Kaffa bölgesinde keçilerin yere dökülmüş koyu renkli tohumları yediğini fark etti. Kahve 1645'te Venedik'e geldi.
  * Satranç: Eski Hindistan'da ortaya çıkan bu oyuna Persler tarafından bugünkü şekli verildi.
  * Paraşüt: Endülüslü Abbas Kasım İbn Firnas'ın asıl amacı uçan bir cihaz icat etmekti. İcadı sadece yere çakılmasını engelledi.
  * Sabun: Mısır ve Romalılar bazı materyalleri temizlik için kullansa da bitkisel yağları sodyum hidroksit ile birleştirip ilk sabunu yapan Müslümanlardı.
  * Çelik yelek: ilk kez ok geçirmeyen giysiler yapanlar Müslümanlar. Hıristiyanlar bunu Haçlı Seferleri sırasında öğrendi.
  * Ameliyat: Ebu'l- Kasım El Zehravi'nin, 10'uncu yüzyılda bulduğu ameliyat yöntemleri ve 200 alet hâlâ kullanılıyor.
  * Akşam yemeği: Irak'tan İspanya'ya gelen Ali ibn Nafi, 9'uncu yüzyılda çorbadan sonra et ya da balık yemeğiyle devam eden ve meyve ya da tatlıyla son bulan akşam yemeğini restoranında uygulamaya başladı.
  * Halı: İnsan figürünün kullanılmaması Müslüman dünyasında halıcılığın da gelişmesini sağladı.
  * Çek: 9'uncu yüzyılda Müslümanlar iş yaptıkları kişilere verecekleri tutarı kağıt üzerine yazıyor bu kağıtlar gerçek para gibi değerlendiriliyordu.
  * Roket: Çinlilerin gösteri amaçlı roketlerinin içine potasyum nitrat katarak askeri amaçlı kullananlar Müslümanlar oldu.
  * Bahçe: Bahçeyi çiçek ve sanat eserleriyle süsleyip meditasyon merkezi haline getirenler Müslümanlardı. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Müslümanlar aslında bir çok icat ve buıluş yapmışlardır ancak bu icatları başkaları tarafından çalınmıştır. bunun dışında müslümanlara ait olan bir çok buluş vardır. ve hepside çok önemli olan buluşlardır. mesela bunlardan biri ameliyattır.bu önemli buluş ile sağlık alanında çok ileriye gidilmiştir.
+ Yorum Gönder