+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda 12 Hayvanlı Takvim de Ud Hangi Aya Denk Gelmektedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  12 Hayvanlı Takvim de Ud Hangi Aya Denk Gelmektedir
  12 Hayvanlı Takvim de Ud

  Asıl adi 12 hayvanlı Türk yıllığı olan bu takvim, 12 yılın 5 katı olan 60 yıllık devreleri ile Gök Türkler’de, Uygur Türkleri’nde, Tuna-Bulgar Türkleri’nde, İtil Bulgar Türkleri’nde ve daha önceleri de büyük ihtimalle Hun Türkleri’nde kullanılmış olup, Türkler arasında çok yaygın bir sistem olmuştur. Gök Türk yazıtları, Uygur kitap ve hukuk belgeleri, Tuna Bulgarları’nın yazıtları, Bulgar Hakanları Listesi bu takvimle tarihlendirilmiştir. Hatta, Manas Destanı’ndaki bazı olaylar bile On İki Hayvanlı Türk Takvimi ile tarihlendirilmiştir. Türk Takvimi’nde bir gün 12 bölüme ayrılır, her bölüme ‘Çağ’ adı verilirdi.Bir çağ iki saat, dolayısıyla bir gün de 24 saat idi. Herbir çağ ise sekiz ‘Keh’ten ibaretti. Yılbaşı olarak gece-gündüz eşitliğinin yaşandığı 21 mart, Nevruz günü alınırdı. Bu eski Türk takvimi, her biri bir hayvan adı ile anılan “ 12 yıllık” devre esasına dayanıyordu.

  2. yıl : Ud (sığır-öküz),
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  12 yıl hayvan takvimi tarih de bulunan takvimlerden biriid.r bu hayvan takviminde bilindiği gibi her yılı bir hayvan temsil etmektedir. ve o yıl hangi hayvana sıra gelmiş ise o yıl o hayvan yılının adını almaktadır. mesela bu 12 hayvanlardan biri olan öküze sıra geldiğinde o yıl öküz yılı olmaktadır.
+ Yorum Gönder