+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Eğitim bir ürünmüdür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Eğitim bir ürünmüdür
  Eğitim bir ürünmüdür

  Bireylerin gereksinimlerini karşılamak için farklı örgütler vardır. Fabrika, nüfus dairesi, kitabevi gibi. Bu örgütler üç türlü mal elde ederler:
  Mal (giysi, kalem, defter)
  •Hizmet (Tapu, nüfus daireleri)
  •Düşünce (beste, roman, öykü)

  Üretilen ürünler ikiye ayrılın Anında tüketilen ürünler:yiyecek, içecek gibi. Uzun süre üretim için kullanmaya yarayan ürünler: Bu ürünlere yatırım malı da denir. Eğitim hizmeti bir yatırım malıdır. Eğitime harcanan para bir süre sonra bireye ve ulusal gelire çoğalarak döner. Eğitim yatırım malı olmakla birlikte, aynı zamanda hizmet niteliği taşır. Diğer mallardan farklı olarak gelirin*den aynı miktarda pay ayıran herkes eğitim hizmetinden aynı derecede yararlanmaz, etkilenmez. Herhangi bir eğitim kvrumuna devam edenler içinde öğrenme çabası büyük olanlar diğerlerinden daha çok eğitim hizmetinden yararlanırlar. Beslenme, barınma, giyinme gereksinimlerinin hemen karşılanması gerekir. Bu gereksinimlerin gideril*mesi çok kısa bir süre ertelenebilir. Çağdaş toplumlarda birey, varlığını devam ettirebilmek için temel eğitim almak zorunda olduğu halde, diğer eğitim kademeleri zorunlu değildir. İnsanlar eğitim gereksinimlerini erteleye*bilirler. Eğitim hizmetini diğer mallardan ayıran bir özellik, artarak biriken bir nitelik taşımasıdır. Dayanıksız mallar hemen ya da yararlanma anında, kısa ve uzun bir süre içinde yararlarını vererek birey gereksinimlerini giderir. Oysa bireyler yaşamları süresince öğrenme ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle eğitim doğumdan ölüme değin devam eder, bitmez. Eğitim gereksinimine doyulmaz. Yiyecek gereksiniminde doyuma hemen, giyside daha geç vanlır. Eğitim gereksiniminin karşılanmasında doyma noktası yoktur. Eğitim alındıkça gereksinim artar.
  Eğitim hizmeti hem bir üretici malı hem de bir tüketici malıdır. Çünkü eğitim gören bir insan, görmeyene göre daha çok kazanır. Üretim unsuru olan bireyin amacı, verimliliği yükseltmektir. Eğitim gören bireyin geliri, kendisinin ve aile*sinin yaşam düzeyini yükseltir. Bu anlamda tüketici malı niteliğindedir.
 2. Acil

  Eğitim bir ürünmüdür isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder