+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Karanlık enerji ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Karanlık enerji ilgili bilgi
  Karanlık enerji nedir

  karanlkenerji.jpg


  Görünmez yapıdadır. Tüm uzayı doldurur ve evrenin genişlemesini hızlandıran itici kütleçekime sahiptir.

  Karanlık enerjiyi 1998′de 2 ekip keşfetti; birinin başı Amerikalı Saul Perlmutter’di, diğerinin Avustralyalı Nick Suntzeff ve Brian Schmidt.

  Uzak evrendeki “standart ışık kaynağı” süpernovalar beklenenden sönüktü. Normal kozmik genişlemeden fazlası onları uzaklaştırıyor olmalıydı.

  Kozmik genişleme tüm beklentilerin aksine hızlanıyordu (gökadalar arası kütleçekimin “fren” etkisi yüzünden yavaşlıyor olmalıydı).

  O zaman uzayın kendisi tüm gökadaları birbirine yaklaştıran kütleçekime karşı koyan “elastiki” bir şey – karanlık enerji – içeriyor olmalıydı.

  Karanlık enerji evrenin ana bileşenidir. Tüm kozmik kütle-enerjinin %73′üne karşılık gelir (karanlık madde %23; sıradan madde %4).

  Evrenin ana öğesinin ancak 1998′de bulunması inanılmaz: 19. yüzyılda fizikte yapacak pek bir şey kalmadığını savunan fizikçilere bir ders.

  Karanlık enerji aslında çok seyrektir ama etkisi birikir. Bu da kozmik hacimlere hükmederken, Dünya’da niye hissedilmediğini açıklar.

  Karanlık enerji hiç şüphesiz bilim tarihinin en beklenmedik keşiflerinden biridir. Aynı zamanda en akıl karıştırıcı olanlarından.

  Kuantum teorisi bize bilgisayarı, lazeri, nükleer reaktörü verdi; Güneş’in niye parladığını, bastığımız yerin niye katı olduğunu anlattı.

  Ama teoriyi boşluk enerjisini – karanlık enerji – öngörmede kullanınca, gözlemlenenden 1′i takiben 120 sıfır kadar büyük bir rakama ulaştık.

  Karanlık enerji bilim tarihinde bir öngörü ile bir gözlem arasındaki en büyük tutarsızlığı temsil eder. Bir yerlerde bir hata mı vardı?!

  Çoğu fizikçi “büyük bir fikri” gözden kaçırdığımızı düşünüyor. Ancak biri onu bulduğu zaman, karanlık enerjiyi anlayabileceğiz.
 2. Halit
  Özel Üye

  Karanlık Enerji Hakkında Bilgi

  karnl-k-enerji.jpg
  Bilim adamları galaksileri birbirinden ayıran ve evreni sürekli genişleten esrarengiz bir güç keşfettiler. Bu enerjinin henüz ne olduğunu anlaşılamadığı için “karanlık enerji” diye adlandırılıyor.

 3. Halit
  Özel Üye
  Karanlık Enerji hakkında bilgi


  Fiziksel evrenbilim'de, astronomi'de,astrofizik'te ve gök mekaniği'nde karanlık enerji, evreni sürekli genişlettiği ve galaksileri birbirlerinden uzaklaştırdığı varsayılan bir enerji türü.


  Bilinen fizik kurallarına göre, herhangi bir şekilde hareketlendirilen bir cisim ya zamanla hızı azalarak durur ya da hiçbir enerji kaybı yoksa aynı hızla hareketine devam eder. Örneğin Dünya'da fırlatılan bir cismin hızı azalır ve bir süre sonra durur. Bunun nedeni Dünya'da sürtünmeden dolayı enerji kaybı olmasıdır. Eğer yerçekimsiz ve havasız bir ortamda (uzayda) aynı cismi fırlatırsak karşısına bir engel çıkana kadar hareket eder. Evren'in kendisi ise bahsedilen fizik kuralları aksine Big bang'den beri genişlemektedir ve zamanla evrenin genişleme hızı da artmaktadır.


  Bilimciler bunu keşfettiklerinde bu hızı artıran bir enerji olması gerektiğine karar vermiştir. Bu varsayılan enerji "karanlık enerji" olarak adlandırıldı. Karanlık enerjiden ilk bahseden bilim adamı "Alan Guth" evrenin büyük patlamadan sonra ani genişlemesini gizemli bir karanlık enerjinin varlığına dayandırdı (1980). Daha sonra "Saul Perlmutter ve Brian Schmidt" adlı iki fizikçi gözlemleri sonucu evrenin genişleme hızının arttığı ve bunun uzayın bir tür içsel gerilimi diyebileceğimiz karanlık enerji olduğunundan bahsettiler(1998). Tam olarak çözülemeyen Karanlık Enerji hakkında araştırmalar hala sürmektedir.


  "Karanlık madde ve Karanlık enerji" bu iki kavramda ki karanlık ibaresi bunların bırakın maddeyle ışıkla bile herhangi bir etkileşime girmemelerinden ileri gelir. Işık görmenin anahtarıdır ama bu iki kavram ışıkla etkileşimi olmadığı için görünmezler. Büyük patlamadan sonra muhtemelen ilk 5 milyar yıl karanlık maddenin çekim gücü evrenin hakimi iken sonrasında karanlık enerji evrenin mutlak hakimi konumuna yükselmiş bunun sonucu olarak evren her geçen gün artan bir hızla büyümektedir.. Bildiğimiz manadaki maddesel kanunlar evrenin sadece kabaca yüzde 5 ile ilgilir geriye kalan %95 hala bizler için muammadır. Son gözlemler sonucunda %23'ü karanlık madde, %72'si ise karanlık enerjiden oluştuğu sanılmaktadır.


  Aslında karanlık enerji kavramını ilk Einstein ortaya çıkarmıştır, bulmuş olduğu görecelik kanununa göre formüllerini kullanarak evrenin asla sabit hacimde kalamayacağını genişleyeceğini ve çökeceğini hesaplamıştır. Ancak Hubble'ın evrenin hep genişlediğini kanıtlamasıyla bulmuş olduğu bu yeni enerjiye saçma sapan enerji demiş, kendi de aslında formülleriyle kanıtladığı karanlık enerjiyi önemsememiştir.

+ Yorum Gönder