+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Paslanma Nasıl Meydana Gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Paslanma Nasıl Meydana Gelir
  Paslanma nasıl meydana gelir  Metallerin hemen hemen hepsi doğada bileşik halinde bulunurlar. Bu bileşiklerden ilave malzeme, enerji, emek ve bilgi kullanmak suretiyle metal veya alaşım üretilir. Üretilen metal ve alaşımların ise tekrar kararlı durumları olan bileşik haline dönme eğilimleri yüksektir. Bu nedenle, metaller içinde bulundukları ortamın elemanları ile reaksiyona girerek önce iyonik duruma, sonra da ortamdaki başka elementlerle birleşerek bileşik haline dönmeye çalışırlar. Böylece, kimyasal değişime veya bozunuma uğrarlar. Sonuçta, metallerin fiziksel, kimyasal, mekanik ve elektriksel özelliklerinde istenmeyen bazı değişiklikler meydana gelir ve bu değişiklikler bazı zararlara yol açar. Hem metal malzemelerin bozunma reaksiyonuna, hem de bu reaksiyonun neden olduğu zarara korozyon adı verilir. Genel anlamda ise; ortamın kimyasal ve elektrokimyasal etkilerinden dolayı metalik malzemelerde meydana gelen hasara korozyon denir.


  Metal malzemelerin içerisinde bulundukları ortamla reaksiyona girmeleri sonucunda da yüzeylerinde toz veya oksit filmi oluşur. Bu tür filmler de koruyucu kaplama görevi yaparlar
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Paslanma kimysal olarak gerçekleşen bir olaydır. bu olayda maddelerin oksijen ile tepkimeye girmesi ile oluşur ve bu olay uzun süren bir kimyasal olaydır. mesela demirin oksijen ile tepkimesine paslanma denilmektedir. ve bu olayın geri dönüşümü yoktur.
+ Yorum Gönder