+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Okuma Hızı Nasıl ölçülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Okuma Hızı Nasıl ölçülür
  okuma hızı nasıl ölçülür kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Okuma Hızı Nasıl Ölçülür Hakkında Bilgi

  Başlık her ne kadar “Hızlı Okuma Testi” ise de, şu iki kavramın birbirinden ayrılması gerekir
  .

  Bu kavramlar;

  1-) Okuma Testi,

  2-) Hızlı Okuma Testi,


  şeklinde olmalıdır. Önce bu kavramların farklılığını ortaya koyalım;

  1-) Okuma Testi :
  Bu test henüz hızlı okuma tekniklerini hiç öğrenmemiş, veya birşeyler öğrendiği halde çok egzersiz yaparak öğrendiği teknikleri geliştirmemiş olanlar için uygundur. Bu testte amaç anlayarak okuma sırasında kişinin okuma hızı ve anlama oranının ölçülmesidir. Bu test hem hızlı okuma tekniklerini bilmeyenlere, hem de hızlı okuma tekniklerini öğrendiği halde henüz yeteri kadar egzersiz yapmamış ve teknikleri bir alışkanlık haline getirmemiş olanlara tavsiye edilmektedir.

  Örneğin hızlı okuma teknikleri konusunda birşeyler biliyorsunuz ama yine de hızlı okuyamıyorsunuz, bu durumda kendinize uygulamanız gereken “Hızlı Okuma Testi” değildir. Okuma ve anlama durumunuzu ve gelişmenizi görmek için kendinize “Okuma Testi”ni uygulamalısınız. Bu test için aşağıdaki linke veya resme tıklayarak sizin için hazırlanmış olan “Okuma Testi” sayfasına ulaşabilirsiniz;

  2-) Hızlı Okuma Testi : Bu test birkaç hızlı okuma kitabı okuyarak hızlı okumayı öğrendiğini düşünenler için değildir. Bu test interaktif eğitim şeklinde bir setten veya profesyonel bir hızlı okuma kurusuna katılarak bu konuda eğitim görmüş, çalışmış ve egzersiz yaparak kendini geliştirmiş olanlar için hazırlanmıştır.
  Kısacası hızlı okuma testi hızlı okuma profesyonelleri ve hızlı okuma uzmanları için hazırlanmıştır. Ayrıca “Türkiye Hızlı Okuma Şampiyonası”na katılsaydım durumum ne olurdu diye düşünenler de bu testte kendilerini deneyebilirler. Bir başka ifadeyle, hızlı okuma şampiyonasına katılmayı düşünebilecek kadar iyi hızlı okuyanlar bu testte kendilerni denemelidir. Diğer okuyucular bu testte kendilerini denememelidir. Aksi takdirde sonuç hüsran olur.

+ Yorum Gönder