+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Psikoloji de Yüceltme mekanizması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Psikoloji de Yüceltme mekanizması
  Psikoloji de Yüceltme mekanizması
  Kabullenilemez bir istek yerine o isteğe benzer ama kişinin değer sistemi ile çatışmayan bir faaliyeti gerçekleştirmedir. Cinsel ve saldırgan dürtülerden gelen enerjinin dönüştürülerek yapıcı ve yaratıcı biçimde ifade edilmesi olarak da tanımlanır. Bu mekanizmanın oluşum aşamaları şöyledir
  a) gerçek amacın ketlenmesi
  b) cinsel ya da saldırgan niteliklerin etkisiz duruma getirilmesi
  c) ego tarafından enerjiye yeni bir biçim verilmesi.

  Yüceltme mekanizması enerjinin engellenmediği, yani baskı mekanizmasının işlemediği durumlarda kullanılabilir. Yüceltmede ego özgün tepkilerin yolunu tümden kapatmaz, yönünü saptıracak biçimde engel koyar. Böylece içgüdüsel enerji ve savunma enerjisi birleşerek boşalırlar. Yüceltmeye ham madde olan dürtüler, çocukluk dönemine ait cinsellik öncesi eğilimlerdir. Yüceltme mekanizmasında, toplumca onaylanmayan ilkel nitelikteki dürtü, eğilim ve istekler doğal amaçlarından çevrilerek, toplumca beğenilen etkinliklere dönüştürülürler.
  Çocuklukta en yalın biçimiyle gözlemlenebilen yıkıcı eğilimler yetişkinlik döneminde toplum tarafından onaylanmayacağından böyle bir insan örneğin iyi bir patlayıcı madde ya da silah uzmanı olarak bu eğilimini yüceltebilir.
 2. Acil

  Psikoloji de Yüceltme mekanizması isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder