+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Önemli Türk Destanları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Önemli Türk Destanları
  Önemli Türk Destanları

  Alp Er Tunga Destanı iskit Hükümdarı Alper Tunga’nın ölümü üzerine yakılan bir ağıttır.
  Oğuz Kağan Destanı Mete Han’ın hayatı ile Orta Asya’da siyasal birliği sağlaması ve ülkesini oğullan arasında bölüştürmesini anlatır. Hunlara ait olan bu destan Türklerin ortak destanıdır.
  Türeyiş (Yaradılış) Destanı Uygur Destanı’dır. Bir Hun ha­kanının kızlarını tanrılarla evlendirmesi bu evlilikten doğan çocukların bozkurt ruhuna sahip olmaları ve böylece çoğaldıkları anlatılır.
  Ergenekon Destanı Göktürk destanıdır. Bir savaştan yenik çıkan Göktürk’lerin Ergenekon denilen yerde gizlenip çoğalmaları ve ardından Ergenekon topraklarından çıkmak için verdikleri mücadele anlatılır.
  Göç Destanı Uygur destanıdır. Kutsal bir kayanın yok olması ile Türk ilinde başlayan kıtlıkla beraber göç etmek zorunda kalındığı anla­tılır.
  Manas Destanı Kırgızlara aittir. En uzun Türk destanıdır. Birleşmiş Milletler tarafından 2000 yılında dünyaya tanıtılmıştır.
  Dede Korkut Hikâye­leri Oğuz Kağan Destanı’ndaki olaylar ayrı ayrı anlatılmış. 16. yüzyıl sonlarında yazıya geçirilmiştir. Destanla halk hikâyesi arasında bir geçiş özelliği gösterir
 2. Acil

  Önemli Türk Destanları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder